Strony

sobota, 24 kwietnia 2021

OTO!SUSHI


OTO!SUSHI
Sushi Restaurant







sałatka z krewetek i awokado, podawana w pomarańczy


Menu - zupy / soup
  1. misoshiru - 11 pln  -  delikatna zupa z pasty sojowej / light soya soup
  2. misoshiru z łososiem - 13 pln  -  delikatna zupa z pasty sojowej z łososiem / light soya soup with salmon
  3. wan tang - 15 pln  -  łagodny bulion z pierogami i warzywami / clear soup with dumplings and vegetables
  4. tom yum kung - 23 pln  -  tajska zupa kokosowa z krewetkami, liśćmi kaffiru, galangalem, trawą cytrynową
  5. i kolendrą z dodatkiem soku z limonki / coconut Thai soup with shrimps, kaffir leaves, galangal, lemongrass, coriander and lime juice
  6. czampong - 19 pln  -  pikantna zupa z owocami morza / spicy soup with seafood 


Bemowo

Bemowo – lewobrzeżna dzielnica Warszawy położona na zachodnim skraju miasta.  Nazwa pochodzi od nazwiska generała Józefa Bema. Jedna z najbardziej rozwijających się dzielnic stolicy. Kiedyś była głównie "sypialnią Warszawy", dziś jest dużym centrum sportu i handlu.


Tradycyjny podział Bemowa to: Górce, Jelonki, Chrzanów, Osiedle Bemowo, Groty, Osiedle Przyjaźń i Boernerowo z obiektami o militarnej przeszłości: Fort Bema, Fort Radiowo i Lotnisko Babice (Bemowo)
  • Górce dzielą się na Górce Stare i Górce Nowe, w północnej części Górc istnieje jeszcze Marynin
  • Jelonki oraz Chrzanów obejmują częściowo grunty dawnej wsi Odolany
  • Jelonki Północne zawierają w sobie Osiedle Przyjaźń
  • na obszarze Chrzanowa wyróżnia się jeszcze Karolin, Na Wyraju i Mory (te ostatnie to wydzielona część wsi Mory, dawnego majątku)
  • część Jelonek pod nazwą Jelonki Stare znajduje się w rejonie Ulrychów w dzielnicy Wola
  • Bemowo Lotnisko (Nowe Bemowo) to kilka osiedli założonych na terenie lotniska i są to: Bemowo I, Bemowo II, Bemowo III, Bemowo IV i Bemowo V
  • rejon Fort Radiowo (Stare Bemowo) obejmuje również WAT
  • rejon Lotnisko obejmuje też park leśny Bemowo


Ratusz dzielnicy Bemowo na ul. Powstańców Śląskich 70

Popiersie gen. Józefa Bema przed Ratuszem

Fragment fortu Bema

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Międzylesie: osiedle Warszawy w dzielnicy Wawer

Międzylesie to osiedle, które znajduje się w południowo-wschodniej części dzielnicy Wawer
Położone jest ono pomiędzy Radością a Aninem. Początkowo była to podwarszawska wieś, która pierwotnie nazywała się Kaczy Dół. Jej nazwę na obecną zmieniono w 1932 r. W 1951 r. została przyłączona do Warszawy. W skład ww. osiedla chodzą jeszcze dwa inne osiedla: Wiśniowa Góra i Szelągowizna. W 1939 roku, Międzylesie wraz z Aninem wydzielone zostały z gminy Falenica i przyłączone do gminy Wawer. W 1951 włączono Międzylesie do obszaru administracyjnego stolicy.
Położenie Międzylesia w dzielnicy Wawer

Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"

sobota, 17 kwietnia 2021

Bielany

Przed nowym podziałem administracyjnym Warszawy Bielany wchodziły w skład dzielnicy Żoliborz. Obecnie są dzielnicą samodzielną. Od południa graniczą z Żoliborzem, od zachodu z Bemowem, wschodnią granicę Bielan stanowi Wisła. Północna granica Bielan jest równocześnie północną granicą Warszawy.







piątek, 16 kwietnia 2021

Burger Point

Burger Point



menu 4/2021


królewski burger z łososiem atlantyckim 
Chardonnay można kupić w Cafe Peron.

Kotlet vege w którym znajduje się: kotlet z czerwonej soczewicy, kaszy gryczanej oraz czerwonej fasoli oprócz tego jest również cebula czerwona, ogórek, sałata lodowa, pomidor, sos balsamico, oraz sos na bazie jogurtu greckiego i koperku.



tajska zupa z tofu






środa, 14 kwietnia 2021

Piaski

Piaski to  osiedle w Warszawie w dzielnicy Bielany




Piaski położone są pomiędzy:
  • al. Armii Krajowej od wschodu,
  • ul. gen. Maczka od południa,
  • ul. W. Broniewskiego od północy,
  • al. W. Reymonta od zachodu.

Na terenie dzisiejszych Piasków znajdowała się kiedyś puszcza, którą wycięto pod uprawy, podobnie jak w całym rejonie Bielan z wyjątkiem Góry Polkowej. Obszar Piasków zajmowała częściowo osada Słodowiec i sąsiadowały one z Powązkami. Nazwa Piaski pochodzi od piasków, które zostały tu po wyjałowieniu gleb i nawianych z innych obszarów Bielan. Po przyłączeniu Piasków do Warszawy pojawiła się tu zabudowa mieszkaniowa, która zajmuje większą część tego rejonu, włącznie z nowymi osiedlami wybudowanymi po roku 1991.

wtorek, 13 kwietnia 2021

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

78 lat temu, 13 kwietnia 1943, Niemcy poprzez Radio Berlin poinformowali o odkryciu masowych mogił polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji. O mord na jeńcach wojennych naziści oskarżyli Rosjan, sowieci zaprzeczyli twierdząc, że za egzekucjami stoją Niemcy.

Do mordu doszło wiosną 1940 roku. Sowieci strzałem w tył głowy zamordowali prawie 22 tysiące polskich jeńców, wziętych do niewoli po 17 września 1939 roku.

Premier Mateusz Morawiecki przy Kamieniu Katyńskim

W piątek, 10 kwietnia, pamięć ofiar uczcili przed symbolicznym Kamieniem Katyńskim w Warszawie premiera Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. „Kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL. Prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej RP. 

W te kwietniowe dni wspominamy Ofiary Zbrodni Katyńskiej w 80. rocznicę likwidacji obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie” – mówił wtedy szef resortu kultury.
 
 
Prezydent Andrzej Duda przy Kamieniu Katyńskim
 

sobota, 10 kwietnia 2021

Dzielnice Warszawy - Śródmieście Północne

Śródmieście Północne – obszar w Śródmieściu ograniczony od północy aleją Solidarności (a więc zawiera w sobie Grubą Kaśkę i Pałac Przebendowskich), od wschodu skarpą wiślaną, od południa Alejami Jerozolimskimi, a od zachodu aleją Jana Pawła II.

Rejon ten jest położony w centrum miasta i tutaj znajdują się najbardziej reprezentatywne przykłady współczesnej architektury Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki oraz nowoczesnymi punktowcami na czele.

Obszar ten, wskutek burzliwych kolei losu, został praktycznie pozbawiony starszej, XIX-wiecznej, często secesyjnej, oraz przedwojennej, z reguły modernistycznej zabudowy; tutaj też częściowo znajdowało się warszawskie getto.

Obecnie powoli odtwarzana jest zabytkowa zabudowa dzielnicy - przykładem może tu być odbudowana cała północna pierzeja Placu Teatralnego czy plany odbudowy Pałacu Saskiego. Tutaj też znajduje się duża część Traktu Królewskiego, tu krzyżuje się linia metra z liniami kolejowymi i głównym szlakami komunikacyjnymi stolicy.

Widok na Śródmieście Północne z 16-tego piętra w Warszawie

Palace of Culture and Science


Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku. Liczy 126 tys. mieszkańców. Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
Śródmieście jest najbardziej reprezentacyjną dzielnicą Warszawy. Mieszczą się tu między innymi najbardziej luksusowe warszawskie hotele, najczęściej odwiedzane muzea, a w ostatnich latach budowane są najnowocześniejsze biurowce w mieście.

Wg MSI granice Śródmieścia Północnego wyznaczają:
  • Al. Jerozolimskie od południa,
  • Al. Jana Pawła II od zachodu,
  • Al. Solidarności od północy,
  • Skarpa Wiślana od wschodu.

Śródmieście Południowe

Śródmieście Południowe –  rejon w Warszawie w dzielnicy Śródmieście.

Podział na Śródmieście Północne i Śródmieście Południowe wynika z historii budowy centrum miasta – północną część pokrywa głównie zabudowa powojenna, gdy tymczasem Śródmieście Południowe zachowało w większości oryginalną zabudowę Warszawy z przełomu XIX i XX wieku.


Ważniejsze miejsca i obiekty
Budynki i place:
Teatry:
Komunikacja:
  • Stacja metra Politechnika






Śródmieście Południowe widziane z Pałacu Kultury i Nauki

Gmach Główny Politechniki

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Ulica Hoża