Strony

czwartek, 10 stycznia 2019

Golędzinów: osiedle Warszawy w dzielnicy Praga Północ

Golędzinów to jedno z warszawskich osiedli, znajdujące się na Pelcowiźnie w dzielnicy Praga-Północ. Zostało przyłączone do Warszawy w kwietniu 1916 r. 

Golędzinów - widok z kładki znajdującej się nad ulicą Jagiellońską

Pierwsze wzmianki o osadzie Golędzinów datuje się już na 1387 r. Osada ta została założona na mocy prawa chełmińskiego. Golędzinów był osadą garbarską. W XV w. stanowił własność rycersko-szlachecką. W 1764 r. król Stanisław A. Poniatowski kupił Golędzinów i założył na jego terenie jurydykę zwaną Golędzinowem Królewskim.

W 1783 r. Stanisław A. Poniatowski w swojej jurydyce podarował mniejszości niemieckiej dwa place pod budowę kościoła ewangelicko-augsburskiego wraz z cmentarzem. W 1791 r. Sejm Wielki włączył Golędzinów Królewski do Warszawy. W 1792 r. na terenie Golędzinowa Królewskiego istniało trzynaście garbarni. W 1794 r. kościół został zniszczony podczas szturmu Pragi przez wojska rosyjskie. W I poł. XIX w. władze carskie przejęły tereny Golędzinowa pod budowę Fortu Śliwickiego. W 1859 r. Rosjanie zlikwidowali Cmentarz Golędzinowsk.

Na początku XX w. Golędzinów posiadał typową zabudowę podmiejską, która charakteryzowała się obszarami stricte gospodarskimi z drewnianymi domostwami. zabudową Osadę włączono ponownie do Warszawy w 1916 r. W 1936 r. na terenie Golędzinowa premier Felicjan Sławoj Składkowski utworzył trzy kompanie Rezerwy Policyjnej. Po II wojnie światowej, w 1956 r. zostały tu skoszarowane Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej, które stacjonowały w rejonie dawnego Fortu Śliwickiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz