Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, który w tych okolicach posiadał swoje dobra. Przed 27 października 2002, kiedy wprowadzono nowy podział administracyjny stolicy, była to gmina Warszawa-Ursynów; wcześniej, do 1994, tereny dzisiejszego Ursynowa były częścią dzielnicy Mokotów.
Leżące na terenie dzielnicy stare osady i wsie (Służew, Służewiec, Wolica, Kabaty, Imielin (osiedle w Warszawie), Wyczółki, Moczydło, Dąbrówka, Pyry) mają wielowiekową przeszłość. Jednak dopiero po 1977 roku zaczęły na ich terenie powstawać osiedla mieszkaniowe i bloki z tzw. wielkiej płyty.
Według Miejskiego Systemu Informacji (msi) Ursynów dzieli się na 14 obszarów:
- Dąbrówka
- Grabów
- Jeziorki Północne
- Jeziorki Południowe
- Kabaty
- Natolin
- Pyry
- Skarpa Powsińska
- Stary Służew
- Stary Imielin
- Teren Wydzielony Rezerwat "Las Kabacki"
- Ursynów Centrum
- Ursynów Północny
- Wyczółki
- od wschodu z Dzielnicą Wilanów m.st. Warszawy,
- od północy z Dzielnicą Mokotów m.st. Warszawy,
- od zachodu z Dzielnicą Włochy m.st. Warszawy,
- od płd. zachodu z gminami Raszyn i Lesznowola,
- od południa z gminami Lesznowola, Piaseczno i Konstancin-Jeziorna.
Ursynów jest największym zespołem osiedlowym stolicy. Do niedawna jedynie "dzielnica-sypialnia", powoli zmienia swój charakter – głównie dzięki centrom handlowym (przede wszystkim hipermarketom), rozrywkowym (Multikino) oraz instytucjom publicznym, takim jak Centrum Onkologii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, czy wyższym uczelniom prywatnym, takim jak Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna czy Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem. Na Ursynowie ma także swoją siedzibę rozgłośnia Antyradia oraz Radia Jutrzenka. Od 1980 działają na Ursynowie drużyny harcerskie, obecnie jednostki męskie zrzesza Ursynowski Hufiec Harcerzy "Rawicz". Działa też Hufiec ZHP Warszawa Ursynów, w skład hufca wchodzą dwa szczepy 234 i 69.
Ważniejsze obiekty w obrębie dzielnicy
- Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego
- Dąb Mieszko
- Fort VIII ("Służew") – jeden z fortów Twierdzy Warszawa
- Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk
- Aleja Kasztanowa
- Park Romana Kozłowskiego w Warszawie
- Tor Wyścigów Konnych Służewiec
- Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
- Instytut Hematologii i Transfuzjologii
- Kościół św. Katarzyny
- Pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1956
- Pałac "Ursynów"
- Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie
- Gucin Gaj
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Arena Ursynów
- Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego
- Centrum Operacji Powietrznych
- Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty
- Park Kultury w Powsinie
- Kościół św. Tomasza Apostoła w Warszawie
- Jezioro Imielińskie
Pomnik ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956 przy ulicy Fosa 17
Herb dzielnicy Ursynów został zaprojektowany i wykonany zgodnie z surowymi zasadami obowiązującymi w heraldyce przez zespół specjalistów, którego członkami byli między innymi prof . Jerzy Nowosielski i wybitny polski heraldyk Andrzej Kulikowski. Herb w ostatecznej postaci został zatwierdzony Uchwałą nr 69 Rady Gminy Warszawa Ursynów z dnia 14 lutego 1995 roku w sprawie Statutu Gminy Warszawa Ursynów.
Tak dobrze znany mieszkańcom Ursynowa niedźwiedź, w herbie został przedstawiony w pozycji stojącej, z różą prawej łapie. Postać niedźwiedzia jest nawiązaniem do herbu Rawicz Juliana Ursyn Niemcewicza. W 1822 roku Niemcewicz stał się właścicielem majątku „Ursynów”, nazwanego tak od jego rodowego przydomka.
Niedźwiedź stoi na murach zamku z dwiema blankowanymi wieżami, symbolizującego miasto. Czerwony zamek na żółtym tle informuje, że miastem tym jest Warszawa, bo oficjalnymi barwami Miasta Stołecznego Warszawy są właśnie kolory żółty i czerwony. Brama zamku jest gościnnie otwarta. Zielony pas w dolnej części herbu podkreśla walory przyrodnicze dzielnicy i fakt, że w niezbyt odległej przeszłości tereny dzisiejszego Ursynowa zajmowały wsie i pola uprawne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz