Strony

poniedziałek, 25 maja 2015

Tęcza na placu Zbawiciela

Instalacja Julity Wójcik powstała z okazji obchodów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Początkowo znajdowała się przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, skąd 8 czerwca 2012 została przeniesiona na Plac Zbawiciela w Warszawie.
  • Kontrowersyjna instalacja opuści Plac Zbawiciela w 2016 roku, ale zostanie w Warszawie.
„Tęcza” – instalacja artystyczna polskiej artystki i performerki Julity Wójcik znajdująca się na rondzie na środku placu Zbawiciela w Warszawie. Instalacja powstała w czerwcu 2012 i ma charakter stały. Po zniszczeniu podczas Marszu Niepodległości w listopadzie 2013, wiosną 2014 „Tęcza” została zrekonstruowana. Do sierpnia 2014 instalacja była sześciokrotnie podpalana.

Instalacja wykonana przez Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego "Tęcza" ma 9 metrów wysokości i 26 metrów rozpiętości, waży ponad osiem ton i składa się z tysięcy sztucznych kwiatów przymocowanych do metalowej konstrukcji.






Julita Wójcik and her rainbow sculpture in Warsaw.

Kartka z wersetami z Pisma Świętego, z Księgi Rodzaju przytwierdzona do Tęczy, dzień po jej spaleniu (12 listopada 2013)

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot po przegranych wyborach 16 listopada 2014

demontaż "Tęczy"  8/2015

Plac Zbawiciela był trzecią lokalizacją "Tęczy" po Wigrach, gdzie wspierała symbolicznie mur Klasztoru Kamedułów, i Brukselą, gdzie w 2011 roku stała przed siedzibą Parlamentu Europejskiego. 

"Tęcza" była kilkukrotnie podpalana. Aby zapobiegać podobnym działaniom ratusz zlecił zamontowanie na niej specjalnych zraszaczy. Ponadto rondo na placu Zbawiciela, gdzie się znajdowała, jest objęte całodobowym monitoringiem miejskim. Nad jej bezpieczeństwem czuwał też patrol straży miejskiej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz