Strony

poniedziałek, 29 maja 2017

Metro Politechnika

Wysoka na 2 metry i szeroka na 18 metrów mozaika na stacji metra Politechnika. To prezent od ambasady Turcji z okazji 600 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską w 1414 roku. Na mozaice widnieją panoramy Warszawy i Stambułu. Płytki, z których powstała mozaika, zostały ręcznie wykonane i wypalane według tradycyjnej wschodniej metody.
  • Na ścianie antresoli południowej stacji metra Politechnika, tuż przy komisariacie policji.
  • Kafle, z których powstał obraz, przyjechały do Polski z Izmiru. Są wypalane tradycyjną od lat metodą oraz ręcznie malowane. 















niedziela, 21 maja 2017

Mural Davida Bowiego na Żoliborzu

Na warszawskim Żoliborzu, na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Marii Kazimiery 1 powstał mural upamiętniający Davida Bowiego. Muzyk zwiedził Warszawę w 1976 roku.
  • ul. Marii Kazimiery 1, róg Potockiej (Żoliborz); 
  • Mural odsłonięto 21 kwietnia 2016
  • Biografowie Davida Bowiego podają, że 21 kwietnia 1976 r. artysta był na placu Wilsona. Podróżując pociągiem przez Warszawę, skorzystał z rozkładowego postoju na Dworcu Gdańskim i wybrał się na spacer po mieście. W sklepie muzycznym na pl. Wilsona kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Rok później powstał utwór "Warszawa", który znalazł się na nagrywaną w Berlinie płytę "Low".

     

Dokładnie 40 lat po wizycie Davida Bowiego w Warszawie odsłonięto mural poświęcony brytyjskiemu artyście. Dzieło wybrane w konkursie powstało na jednej ze ścian bloku przy ul. Marii Kazimiery na Żoliborzu.

  
Budynek "po" i "przed" muralem
Po śmierci muzyka w styczniu tego roku na pomysł upamiętnienia Bowiego w Warszawie wpadło Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. David Bowie miał 21 kwietnia 1976 r. odwiedzić plac Komuny Paryskiej (dziś Wilsona). Podróżując pociągiem przez Warszawę, skorzystał z rozkładowego postoju na Dworcu Gdańskim i wybrał się na spacer po mieście. W sklepie muzycznym kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".


Stacja Muranów wizytę brytyjskiego artysty postanowiła upamiętnić w formie muralu. Pieniądze na jego namalowanie zebrano w internecie. W konkursie, na który nadesłano 20 prac, wygrał projekt autorstwa Dawida Celeka. Dzieło na bloku przy ul. Marii Kazimiery 1 na Żoliborzu odsłonięto w czwartek, 40 lat po wizycie Davida Bowiego w Warszawie.

***
David Bowie zmarł w wieku 69 lat, 10 stycznia 2016 roku po osiemnastu miesiącach walki z rakiem. 8 stycznia 2016 pojawił się w sklepach najnowszy i ostatni, 25., album artysty. Bowie przeszedł do historii jako jeden z najlepiej sprzedających się artystów rockowych wszech czasów. W ciągu pięćdziesięciu jeden lat kariery, sprzedał ponad 140 milionów albumów studyjnych na całym świecie i jest uznawany za ikonę muzyki.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego (ros. Александро-Невский собор) – prawosławny sobór katedralny, zbudowany w okresie między 1894 a 1912 rokiem według projektu Leontija Benois. Jego wolno stojąca dzwonnica była w okresie swojego istnienia jedną z najwyższych budowli Warszawy (z wysokością 70 m ustępowała m.in. 75-metrowym wieżom kościoła św. Floriana). Obiekt był zlokalizowany na jednym z ważniejszych placów Warszawy, placu Saskim, i w założeniach rosyjskich władz zaborczych miał stanowić symbol rosyjskiego panowania na ziemiach polskich.

  • Sobór został rozebrany w latach 20., mniej niż 15 lat po ukończeniu budowy. Podzielił los wielu świątyń prawosławnych w Warszawie wybudowanych w okresie rozbiorów i rozebranych po odzyskaniu niepodległości.


Warszawa z lotu ptaka w 1919 roku. Widoczny na zdjęciu jest Plac Saski i Sobór Prawosławny św. Aleksandra Newskiego

Rozbiórka soboru na pl. Saskim

Tak wyglądała rozbiórka Soboru Aleksandra Newskiego w 1926 r. W latach 20. toczono zażarte dyskusje, co zrobić z soborem wzniesionym przez Rosjan i górującym ponad miastem. Architekt Stefan Szyller sporządził koncepcje przebudowy gmachu na wielki kościół garnizonowy. Zwyciężyli zwolennicy rozbiórki i dokonano jej ogromnym kosztem. Na zdjęciu, w głębi pośrodku, widać pałac Bruhla mieszczący wówczas siedzibę telegrafu. Nieco z prawej gęsto zabudowana ulica Wierzbowa, pełna luksusowych sklepów, restauracji i kawiarni.

sobota, 13 maja 2017

Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego

13 maja na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 

W wydarzeniu udział wzięła Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz dzielnicy Żoliborz, wicepremier Mateusz Morawiecki, a także rodzina rotmistrza.

Pomnik Rotmistrza ma kształt sześciennej bryły, wykonanej z granitu i betonu, która pęka, a ze szczeliny wyłania się postać bohatera w mundurze i rogatywce. Forma swoim kształtem ma nawiązywać do zdobycia wolności i niepodległości.

Uroczystości odsłonięcia pomnika Pileckiego odbyły się w 116 rocznicę urodzin rotmistrza. Monument znajduje się po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną na Żoliborzu.


Odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie.




wicepremier Mateusz Morawiecki




Lokalizacja pomnika Pileckiego nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, by znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. Poza tym znajduje się w pobliżu domu bohatera. Pomnik powstał w wyniku uchwały Rady Warszawy z marca 2014 r., która poparła inicjatywę Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Stołeczny Ratusz ogłosił konkurs na projekt, na który wpłynęły 42 prace.

Zwyciężyła rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza. Koszt monumentu to blisko 1,4 mln zł.
Na uroczystości odsłonięcia pomnika Pileckiego zapraszali: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz rodzina bohatera, na czele z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rotmistrza.