Strony

czwartek, 18 marca 2021

Park Skaryszewski

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – zabytkowy park krajobrazowy o powierzchni 58 ha, jest jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni. 

Park znajduje się na Pradze Południe. Jego granice wyznaczają al. Zieleniecka, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowa oraz południowa linia brzegowa Jeziorka Kamionkowskiego.

Pochodzenie nazwy
Powstał jako Park Skaryszewski, zachowując nazwę pastwiska miejskiego, na którego terenie powstał. Nazwa pochodzi od lokowanego w pobliżu, na terenach wsi Kamion, miasta Skaryszew. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, polityka – jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Po wojnie, z powodów politycznych usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980. Potocznie nazywany jest określeniem z gwary warszawskiej – Skaryszakiem bądź także Padereszczakiem.

W 1925 roku założono w parku ogród różany, a dwa lata później wśród róż ustawiono rzeźbę „Tancerka” Stanisława Jackowskiego. Modelką artysty była primabalerina baletu Teatru Wielkiego Halina Szmolcówna.

Rzeźba „Rytm”

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie

Treść napisu po polsku (układ oryginalny):
WIECZNA CHWAŁA
BOHATEROM
ARMII CZERWONEJ
POLEGŁYM W WALKACH
O WYZWOLENIE
STOLICY POLSKI
WARSZAWY
Pomnik poświęcono pamięci 26 żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach przy Rondzie Waszyngtona. Wybudowano go w miejscu grobu żołnierzy. Podczas przebudowy ronda w 1968 roku, ciała zostały przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy Al. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie I. J. Paderewskiego – patrona Parku.

*****
Demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz