Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


poniedziałek, 25 grudnia 2023

Rondo Romana Dmowskiego

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Rondo Dmowskiego – rondo położone w Śródmieściu, na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej, uważane za centralny punkt Warszawy.

Położone jest na styku ulic:
  • od północy: Marszałkowska, w kierunku Placu Bankowego,
  • od wschodu: Aleje Jerozolimskie, w kierunku mostu Poniatowskiego
  • od południa: Marszałkowska, w kierunku MDM
  • od zachodu: Aleje Jerozolimskie, w kierunku Dworca Centralnego

Warsaw during WWII - Rondo Dmowskiego / Ruiny budynku Marszałkowska 98 róg Al. Jerozolimskie 33 podczas okupacji

English: Intersection of Marszałkowska Street and Aleje Jerozolimskie Street in Warsaw during German occupation. Visible tramway #3 with a billboard "Kamea woda kwiatowa". Behind it ruins of destroyed in 1939 townhouse at Marszałkowska 98/al. Jerozolimskie 33 streets.

Polski: Skrzyżowanie Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich w Warszawie podczas okupacji. Widoczny tramwaj numer 3 z reklamą "Kamea woda kwiatowa". Za nim ruiny zniszczonej w 1939 roku kamienicy Marszałkowska 98/al. Jerozolimskie 33, miejsce dzisiejszego hotelu Novotel (dawnego hotelu Forum).


środa, 15 listopada 2023

Dzielnica Warszawy : Rembertów

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

Rembertów – dzielnica we wschodniej części Warszawy; w latach 1939-1957 samodzielne miasto.








Rembertów, Bar Marcus, Chruściela,

sobota, 27 maja 2023

Ogród Saski

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Ogród Saski (nazywany też błędnie Parkiem Saskim) znajdujący się między ul. Królewską a Senatorską to najstarszy ogród publiczny w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych terenów zielonych, nie tylko ze względu na swoje położenie w ścisłym centrum stolicy, ale też z powodu pięknej fontanny zaprojektowanej przez Henryka Marconiego.
27 maja 2023 mija 296 lat od otwarcia dla publiczności Ogrodu Saskiego w Warszawie. 
Empirowa Fontanna Wielka powstała w 1855 roku z okazji zakładania w Warszawie pierwszej sieci wodociągowej, a w 2006 roku została w pełni odrestaurowana. Fontanna ma kształt wielkiej misy i patery umieszczonej na jednej nodze, na jej krawędziach umieszczono cztery rzygacze w kształcie delfinów.
Zanim ten spektakularnie wyglądający obiekt został wybudowany, Ogród Saski już istniał. Założony został na przełomie XVII-XVIII wieku przez króla Augusta II Sasa na tzw. Osi Saskiej jako ogród przypałacowy. Kompozycja zieleni odpowiadała stylowi francuskiemu. Mieszkańcy miasta pierwszy raz mogli go oglądać w 1727 roku. Od tamtej pory szerokimi alejami przechadzają się warszawiacy, w alei głównej oglądają ogromne rabaty oraz XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające postaci mitologiczne oraz alegorie pór roku, nauk i sztuk. Jest tu też zabytkowy zegar słoneczny z 1863 roku.



Dawniej do Ogrodu przynależał Pałac Saski (dziś jego pozostałości to Grób Nieznanego Żołnierza, który koniecznie trzeba odwiedzić przy okazji każdej wycieczki). Ale w samym parku zachowało się niewiele budowli – wśród tych ocalonych jest Świątynia Westy, którą wybudowano na pagórku przy stawie otoczonym wierzbami płaczącymi. Najważniejsze tutejsze aleje są pokryte asfaltem, więc mogą być wykorzystywane do uprawiania sportów miejskich - np. jazdy na rolkach.
Przychodząc z najmłodszymi na spacer warto im przy okazji pokazać tutejsze pomniki przyrody (m.in. 250-letnie drzewa) i miejsca pamięci (płytę pamiątkową na cześć warszawiaków poległych podczas II wojny światowej, płytę upamiętniającą powitanie wojsk w 1920 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego czy pomnik Marii Konopnickiej).