Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


niedziela, 29 grudnia 2019

Grabów: osiedle Warszawy w dzielnicy Ursynów

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Grabów to jedno z osiedli na terenie dzielnicy Ursynów.

Pierwsza wzmianka o wsi Grabów zwanej wówczas Grabowo pochodzi z XVIII w. Wieś założył podczaszy warszawski B. Grabowski, na części terenów wsi Wyczółki oraz Imielin. Według rejestrów podatkowych w 1827 r. Grabów liczył 9 domów i 67 mieszkańców. Ponadto we wsi działała szkoła, wiatrak i kuźnia. Spis ludności z 1921 r., mówi o 21 domach i 111 mieszkańcach.

Grabów na tle Ursynowa

Od 1864 r. wieś Grabów była częścią gminy Falenty. W styczniu 1951 r. została włączona do Warszawy.

Pod koniec lat 80. XX w., między ul. Puławską i ul. Taneczną zaczęły powstawać osiedla zabudowy szeregowej budowane przez Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową. Kolejne poważne zmiany zaszły na przełomie XX i XXI w., kiedy na fali boomu budowlanego na dawnych polach zaczęły wyrastać nowe domy jednorodzinne i osiedla domków.

Na terenie osiedla leży jezioro Grabowskie i staw Zabłockiego.

Dynasy

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Dynasy – fragment warszawskiego Śródmieścia na pograniczu Powiśla przy skarpie wiślanej.


Nazwa pochodzi od nazwiska księcia Karla Otto von Nassau-Siegena, znanego z Pana Tadeusza jako książę Denassów awanturnika, podróżnika i myśliwego. W 1780 poślubia on Karolinę Sanguszkową z domu Gozdzką wraz z jej posiadłością i pałacem w Warszawie w jurydyce Aleksandria. Modrzewiowy pałac Gozdzkich, wcześniej Lubomirskich, spłonął w 1776 lub 1777. Nowo budowany pałac spłonął w 1788 i ocalało z niego jedynie południowe skrzydło zamieszkiwane przez biedotę. Do posiadłości przylgnęły nazwy Góry de Nassau, Góry Dynasowskie oraz Wzgórza Denassowskie.

Od jego nazwiska ogrody poniżej pałacu - przekształcone później w siedzibę Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów wraz z wzniesionym budynkiem rotundy zaczęto nazywać Dynasami.

Kolejny właściciel hr. Seweryn Uruski postanowił w poł. XIX w. zorganizować tu centrum handlowe Warszawy – targowisko Sewerynów, lecz konkurencja bazarów i targowisk była zbyt silna i przedsięwzięcie splajtowało, a budynek zbudowany w latach 1846-1848 na podstawie proj. Franciszka M. Lanciego został rozebrany w 1937 r. W 1892 r. w popałacowych ogrodach wzniesiono na podstawie proj., Stefana Szyllera siedzibę Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, a obok - poniżej skarpy nowoczesny tor kolarski.

Tereny Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów na Dynasach, widoczna rotunda, w której wystawiana była Panorama Tatr

W 1896 r. architekt Karol Kozłowski, twórca gmachu Filharmonii Narodowej, wzniósł przy ul. Oboźnej kilkupiętrową rotundę, mieszczącą panoramy malarskie: „Panorama Tatr” Stanisława Janowskiego i „Golgotę” Jana Styki. W 1913 r. w budynku rotundy otwarto teatr. W 1937 r. skończyła się umowa dzierżawy i powoli teren toru kolarskiego był zabudowywany budynkami mieszkalnymi.

W 1937 r. budynek rotundy został gruntownie przebudowany przez firmę Chevrolet z przeznaczeniem na nowoczesny garaż z wjazdem po pochylni, warsztaty samochodowe i stację benzynową. W czasie II wojny światowej cała zabudowa osiedla uległa zniszczeniu – z rotundy zostały jedynie ruiny przyziemia, służące obecnie jako magazyn dekoracji teatralnych Teatru Polskiego. Ślad po dawnych Dynasach stanowi dziś też ul. Dynasy, którą wytyczono na początku XX w.

Park Ujazdowski

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
W powstałym w XIX wieku Parku Ujazdowskim znajduje się pomnik Ignacego Jana Paderewskiego (uznanego za jednego z głównych architektów odbudowującej się po pierwszej wojnie Polski Niepodległej) oraz Zamek Ujazdowski, zamieniony dziś na galerię, centrum sztuki współczesnej i instytut kultury.
Zamek Ujazdowski, w którym obecnie znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej

Chopin Museum Warsaw (Ostrogski Palace)

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
The Fryderyk Chopin Museum (Polish: Muzeum Fryderyka Chopina) is a museum in Warsaw, Poland, established in 1954 and dedicated to Polish composer Frédéric Chopin. 
The museum has two branches: Birthplace of Frédéric Chopin, at Żelazowa Wola; and Chopin Family Parlor, on Krakowskie Przedmieście, Warsaw.

The museum underwent a complete renovation in 2010 during which a state of the art multimedia exhibition was installed. Featuring an open floor plan and interactive displays, the museum brings to life the music of one of Poland’s greatest sons. Described as “very clean and modern” the Chopin Museum is “a beautiful and insightful tribute to Poland’s greatest composer.” Great for children and adults alike.





sobota, 28 grudnia 2019

Annopol : osiedle Warszawy w dzielnicy Białołęka

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Annopol to osiedle, które znajduje się w północno-wschodniej części stolicy, na terenie dzielnicy Białołęka.


Annopol sąsiaduje także z osiedlami: Żerań Wschodni i Aleksandrów. Na terenie folwarku Marywil w II poł. XIX w. został wzniesiony Fort XIV, znany jako Fort Marywil lub Pelcowizna. Jego zadaniem była m.in. osłona trasy Kolei Nadwiślańskiej. Rozkazem o likwidacji Twierdzy Warszawa z dnia 31.01.1909 r. dzieło to przeznaczone zostało do kasacji i latem 1913 r. zostało zniszczone całkowicie.

W 1919 r. na terenie na północ od fortu przystąpiono do budowy Kanału Obwodowego, którego budowę udało się ostatecznie zakończyć po II wojnie światowej pod nazwą Kanał Żerański.

Na terenie pofortecznym należącym do Skarbu Państwa ulokowano osiedle dla bezrobotnych i bezdomnych o nazwie Annopol. Początki osiedla przypadają na rok 1927. Było ono rozbudowywane do 1933 r. W 41 barakach osiedlono tu 810 rodzin, razem ok. 3,3 tys. osób. Na terenie kolonii znajdował się wodociąg, kilka latarni gazowych oraz drewniany kościółek pw. św. Marii Magdaleny. Środek osiedla stanowił pl. Annopolski, a jedną z głównych ulic była Inowłodzka. Do kolonii prowadziły takie ulice jak: Pisankowa czy Marii Magdaleny. Miejsce to oprócz faktu, że było ostoją biedy, było też siedliskiem dużej przestępczości. W 1938 r. w 113 barakach mieszkało ok. 11 tys. ludzi.

W 1944 r. osiedle częściowo uległo zniszczeniu w czasie bitwy o Pragę. Następnie w latach 50. XX w. zostało rozebrane, niemniej ostatnie baraki rozebrano dopiero w 1968 r. w czasie budowy osiedla bródnowskiego.

W 1951 r. Annopol został włączony do Warszawy, jako część dzielnicy Praga Północ. Po wojnie zlokalizowano tu wiele zakładów przemysłowych m.in.: Okręgowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego, Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowy Mostów czy Warszawską Fabrykę Pomp. W dawnych zakładach mięsnych znalazło swoje siedziby wiele firm, zbudowano też nowe budynki o podobnym przeznaczeniu.

Atrium Plaza

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Siedmiokondygnacyjny biurowiec Atrium Plaza jest zlokalizowany w ścisłym, biznesowym centrum Warszawy –  przy Alei Jana Pawła II, oraz w pobliżu jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych stolicy – ronda ONZ.


Budynek Atrium Plaza lokalizowany jest w ścisłym centrum Warszawy, w odległości ok. 500 m od dworca PKP Warszawa Centralna (10 minut pieszo lub 5 minut komunikacją miejską), co gwarantuje szybki dostęp do kolejowych połączeń międzymiastowych i międzynarodowych.

Dodatkowo w okolicy znajduje się też przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich - Warszawa Śródmieście, oferujący sieć połączeń z miejscowościami całego województwa mazowieckiego.

Atrium Plaza położona jest w punkcie znakomicie skomunikowanym z całym miastem - w pobliżu skrzyżowania al. Jana Pawła II i al. Solidarności, gdzie znajduje się kilkanaście przystanków komunikacji miejskiej i tramwajowej, a w odległości ok. 900 m jedna ze stacji pierwszej linii metra - Świętokrzyska. W niedalekiej przyszłości otwarta zostanie także stacja II linii metra - Rondo ONZ.

W bezpośrednim sąsiedztwie Atrium Centrum usytuowanych jest kilka ekskluzywnych hoteli: Radisson Blu, Westin oraz Hilton, a także liczne restauracje, kawiarnie i centra handlowe (Złote Tarasy - 3 minuty samochodem, 5 minut komunikacją miejską; Arkadia - 5 minut samochodem, 10 minut komunikacją miejską). Atrium Plaza to również bliskość zabytkowego centrum stolicy - wystarczy 15 minut spaceru lub 7 minut samochodem, by znaleźć się na warszawskim Starym Mieście.

W budynku znajduje się centrum medyczne, restauracja, kawiarnia, placówka banku, kiosk, salon piękności, sklep ogólnospożywczy oraz udogodnienia dla najemców korzystających z rowerów tj. prysznice oraz stojaki zewnętrzne oraz w garażu podziemnym.


środa, 25 grudnia 2019

Kabaty : osiedle Warszawy w dzielnicy Ursynów

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Kabaty są częścią dzielnicy Ursynów, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Kabackiego, wzdłuż ulic al. KEN, Rosoła i Stryjeńskich.

Kabaty to również nazwa pierwszej stacji metra.


Pierwsza historyczna wzmianka o Kabatach pochodzi z 1386 r. Wtedy wieś ta była własnością A. Ciołka, chorążego płockiego. Przy lokacji otrzymała ona prawo chełmińskie od ks. Janusza I. Do XVI w. była własnością rodziny Ciołków. W 1580 r. liczyła ok. 70 ha gruntów.


W XVII w. Kabaty przeszły na własność rodziny Piekarskich, a w 1656 r. zostały splądrowane i zniszczone w czasie potopu szwedzkiego. W 1721 r. kupiła je od Mikołaja D. Szpota Elżbieta Sieniawska z Lubomirskich i następnie zostały one włączone do dóbr wilanowskich. Nowa właścicielka dóbr ziemskich nakazała już wtedy ochronę Lasu Kabackiego, a drewno na potrzeby budowy nowego dworku i chłopskich chałup sprowadzano w 1726 r. z dóbr Sieniawskiej, które znajdowały się w Nieporęcie. W 1775 r. Kabaty liczyły 16 domów, a w 1827 r. 17 domów i 177 mieszkańców. W latach 1846-1861 mieszkańcy Kabat procesowali się z dzierżawcami folwarku o zmniejszenie obowiązków feudalnych. W 1864 r. po przeprowadzeniu procesu uwłaszczenia Kabaty zostały włączono do gminy Wilanów.

W 1951 r. Kabaty wraz z Ursynowem zostały przyłączone do Warszawy.

poniedziałek, 23 grudnia 2019

Plac marsz. Józefa Piłsudskiego

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Plac marsz. Józefa Piłsudskiego – plac w Śródmieściu Warszawy, położony między Ogrodem Saskim a ulicami Moliera, Królewską i Ossolińskich, na Osi Saskiej. Pierwotnie dziedziniec pałacu Saskiego, sięgał Krakowskiego Przedmieścia. Został uregulowany w latach 1736–1745 i obudowany domami mieszkalnymi, następnie monumentalnymi gmachami. W 1925 w arkadach pałacu Saskiego wzniesiono Grób Nieznanego Żołnierza.

Warszawa z roku 1919 w lotu ptaka. Widoczny na zdjęciu jest Plac Saski i Sobor Prawosławny św. Aleksandra Newskiego

Niemcy podczas uroczystości pierwszej rocznicy ataku na Polskę połączonej ze zmianą nazwy placu na Adolf-Hitler-Platz (1 września 1940)

czwartek, 19 grudnia 2019

Vienna House Mokotow Warsaw

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

Vienna House Mokotow Warsaw

  • Postępu 4, 02-676 Warszawa (Mokotów, Służewiec)

    tel:  +48 22 688 98 89

  • Otwarty 10/2018

  • Restauracja Greenhouse

  • Winner of the 6th edition of the Architectural Award of the President of Warsaw (2020).

A high standard business-life style hotel with an industrial-chic vibe. Its design refers to the industrial past of the region. The interiors are inspired by nature and modern trends.
The hotel is part of a multi-functional complex under construction.



Restauracja Greenhouse


 

Battle of Vienna (1683), embossed on the wall of Wilanów Palace in Warsaw

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

poniedziałek, 16 grudnia 2019

Besuto Sushi & Noodle

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Besuto Sushi & Noodle


krewetka w tempurze