Górce dzielą się na: Górce Stare (obszar pomiędzy ulicami: Lazurową, Górczewską, Powstańców Śląskich i Dywizjonu 303 od północy) i Górce Nowe (obszar pomiędzy ulicami: Dywizjonu 303, Powstańców Śląskich, Górczewską i torami kolejowymi od wschodu). Od północy Górce graniczą z Bemowem, od południa z Jelonkami, od wschodu z dzielnicą Wola a od zachodu z Grotami.
Górce na mapie Bemowa
Do XV w. istniała tu wieś rycerska Górce, która w 1432 r. była własnością Piotra Pielgrzyma, którego syn zwał się już Górczewski. Wieś Górce należała do bardzo bogatej i wpływowej politycznie mieszczańskiej rodziny Pielgrzymów.
27.12.1408 r. Piotr Pielgrzym kupił wójtostwo warszawskie i godność burmistrza, piastując je przez prawie 60 lat. W późniejszych czasach wieś należała kolejno do: Mikołaja Kazuba (stąd geneza ulicy Kazubów), rodziny Zdziarskich, skarbnika sochaczewskiego Szymanowskiego, kapitana wojsk koronnych Malinowskiego oraz do wojewody smoleńskiego Piotra Sapiehy. Tutaj też swoje źródła miała na bagiennym terenie rzeka Rudawka.
Bemowskie Centrum Kultury Art Bem
Wieś ucierpiała poważnie w czasie wojen szwedzkich – na sąsiednim Bemowie, zwanym wówczas Szwedzkimi Górami, dochodziło do częstych starć. W XVIII w. ponowny rozwój, częściowo za przyczyną elekcji na Woli. W XIX w. Górce weszły częściowo w skład gminy Młociny, a znaczną ich część przyłączono do Powązek. W XIX w sprowadził się tu ród Ulrychów. W 1877 r. Jan K. Ulrych nabył kolonię w Górcach, gdzie założył szkółki drzew owocowych i krzewów ozdobnych. Zorganizował też czteroletnie kursy dla praktykantów, które ukończyło ok. stu wykwalifikowanych ogrodników, zanim władze carskie zabroniły mu prowadzenia działalności edukacyjnej.
Za przykładem J. K. Ulricha w okolicy powstaje więcej ogrodów i produkcji sadowniczo-warzywnych, których płody trafiają na rynek warszawski.
W okolicy powstają cegielnie – największa to fabryka dachówek Bogumiła Schneidera w rejonie Jelonek Południowych i Chrzanowa. Ich pozostałością są dwie głębokie glinianki.
W 1933 r. powstaje tu linia tramwajowa, która łączy Koło z Boernerowem. W 1951 r. powstaje Wojskowa Akademia Techniczna i Górce zostają przyłączone do Warszawy. W 1952 r. powstają domki budowniczych Pałacu Kultury i Nauki na Jelonkach - osiedle Przyjaźń, które po 1955 r. zostały przekazane do zagospodarowania na akademiki. Od 1956 r. zaczyna się rozwijać budownictwo spółdzielcze na Bemowie – w późniejszym okresie zostaje wytyczona ul. Powstańców Śląskich, dzieląca Górce na dwie części.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz