Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


wtorek, 12 lutego 2019

Nowa Praga : część dzielnicy Praga Północ

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Nowa Praga to część dzielnicy Praga Północ, która znajduje się na północny-wschód od terenów Starej Pragi. 

Pierwotnie oddzielona była od niej torami kolejowymi linii petersburskiej. Jej rozwój przypada na II poł. XIX w. Nową Pragę stanowi obszar położony na wschód od ulicy: Jagiellońskiej i Targowej oraz na północ od dawnego Dworca Petersburskiego i ww. linii kolejowej.



Nowa Praga w dzielnicy Praga Północ


W 1908 r. tereny Nowej Pragi zostały włączone do Warszawy. W II poł. XIX w., po wybudowaniu Mostu Kierbedzia Praga stała się znacznie lepiej skomunikowana nie tylko z centrum Warszawy, ale również i innymi miastami. Dotychczasowe tereny Starej Pragi, które dodatkowo były jeszcze ograniczone wałami sanitarnymi z 1770 r. przestały wystarczać do pomieszczenia całej praskiej ludności. W związku z czym powstał plan wytyczenia Nowej Pragi na terenach leżących tuż za ww. wałami. Właścicielem tych gruntów był Ksawery Konopacki. W 1865 r. projekt ten został zatwierdzony przez miasto.

Pierwotnie Nowa Praga obejmowała obszar między ulicami: Wileńską, Konopacką, 11 Listopada i Kowieńską, a dopiero później rozszerzono ją do ul. Szwedzkiej. Z powodu nadal utrzymującego się zakazu stawiania na tym terenie budynków murowanych cała dzielnica powstała jako zespół drewnianych budynków parterowych i jednopiętrowych.

W 1889 r. Nowa Praga oraz Szmulki i Kamionek zostały włączone administracyjnie do miasta, natomiast Grochów, Targówek i Bródno nadal pozostawały wsiami.

W 1875 r. została wybudowana linia kolejową z Lublina do Mławy, która przebiegała przez Pragę, ale odcięła ona swoimi nasypami Targówek i Bródno od centrum Pragi. Dopiero później zbudowano tory obwodowe przebiegające po lewej stronie miasta i most kolejowy przez Wisłę oraz stację Warszawa Nadwiślańska, dzięki czemu z jednej strony system dworców i torów po praskiej stronie został połączony z infrastrukturą kolejową po lewej stronie Wisły.

Bogata sieć kolejowa spowodowała rozwój inwestycji przemysłowych, z których największą była uruchomiona w 1879 r. i stalownia, zarządzana przez Towarzystwo Akcyjne Warszawskiej Fabryki Stali, która dała nazwę ulicy Stalowej.

Za sprawą, której zmieniał się powoli charakter Pragi zmieniał się z handlowego na handlowo-robotniczy. Do wybuchu I wojny światowej powstały tu jeszcze następujące zakłady przemysłowe: fabryka naczyń emaliowanych „Labor” na ul. Ząbkowskiej, fabryka lamp Towarzystwa Akcyjnego Brener B-cia, H. Schneider i R. Ditmar, zakład chemiczny Towarzystwa Akcyjnego Praga przy ul. Szwedzkiej oraz fabryka guzików metalowych Braci Singer przy ul. Esplanadowej (obecnie ul. 11 Listopada). Na ul. Ząbkowskiej funkcjonowała fabryka wódek Monopolu Spirytusowego, a przy ul. Aleksandryjskiej powstał zakład produkcji pomp „Brandel i Cz. Witoszyński - Towarzystwo Komandytowe”, którego spadkobiercą była znana fabryka Pomp Twardowskiego, przeniesiona na ul. Grochowską. W 1902 powstała jeszcze fabryka maszyn L. Nowiński, która w 1924 r. przekształciła się w fabrykę „Avia”.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego znaczną część terenów Nowej Pragi zajmowało wojsko. Istniała tu m.in. jedna z czterech strategicznych zbrojowni wojskowych – Zbrojownia nr 2.

Natomiast na terenach położonych bliżej Wisły, został utworzony Ogród Zoologiczny i Park Praski z teatrem letnim przy ul. Ratuszowej.

W latach 1944-1956 w rejonie ulic: 11 Listopada i Namysłowskiej funkcjonowało osławione więzienie karno-śledcze nr III (tzw. Toledo) - jeden z najcięższych aresztów śledczych wykorzystywanych przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz