Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


niedziela, 31 sierpnia 2014

By the Way

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

BY the WAY BOTTEGA kulinarna
 




  












sobota, 30 sierpnia 2014

77 Sushi - Polna

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
77 Sushi (Kiedy zamknięta ?)
  • 2 restauracje: Kraków - Karmelicka 7 i Poznań - ul. Woźna 10 (2021)



 

 

 


 




Nowe stacje warszawskiego roweru publicznego Veturillo

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Do końca sierpnia 2014 powstaną 22 nowe stacje warszawskiego roweru publicznego.

Jak informuje ZTM do końca miesiąca firma Nextbike – operator systemu Veturilo, uruchomi 22 nowe stacje warszawskiego roweru publicznego. Pojawią się w pięciu dzielnicach. Najwięcej, aż osiem z nich, pojawi się na Mokotowie na : stacji metra Racławicka, stacji metra Wierzbno, skrzyżowaniu ul. A. J. Madalińskiego i ul. Puławskiej, skrzyżowaniu ul. Czerniakowskiej i ul. J. Gagarina, skrzyżowaniu ul. Czerniakowskiej i ul. W. Witosa,  skrzyżowaniu ul. Dolnej i ul. Jana III Sobieskiego, skrzyżowaniu ul. Jana III Sobieskiego i ul. św. Bonifacego oraz pętla Stegny.

Na Pradze Południe powstanie pięć stacji: przy urzędzie dzielnicy (ul. Grochowska 274), na pl. P. Szembeka, na ul. gen. A. E. Fieldorfa „Nila" (koło TESCO), przy jeziorko Balaton (skrzyżowanie ul. Kapelanów AK z ul. gen. R. Abrahama) oraz skrzyżowaniu ul. Egipskiej i ul. Afrykańskiej.

Dodatkowo stacja rowerowa z ul. Lubelskiej została przeniesiona na Rondo Wiatraczna.

Kolejne pięć stacji znajdzie się w Ursusie: przy PKP Warszawa Ursus, PKP Warszawa Ursus Niedźwiadek, urzędzie dzielnicy (pl. Czerwca 1976 r.), skrzyżowaniu ul. Skoroszewskiej i ul. A. Prystora, OSiR przy ul. gen. K. Sosnkowskiego.

Trzy nowe stacje powstaną w Wilanowie: przy skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Sobieskiego, skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej i ul. Branickiego , skrzyżowaniu ul. Sytej i ul. Vogla.

Jedna nowa stacja zostanie postawiona na Woli przy skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Redutowej.
Jak przypomina ZTM w systemie Veturilo zarejestrowanych jest obecnie 190 tys. użytkowników. Wypożyczali oni do tej pory miejskie rowery 3,6 mln razy. Z tego tylko w 2014 r. było 1,4 mln wypożyczeń.

Po rozszerzeniu system będzie się składał ze 198 stacji (w tym 15 stacji Bemowo Bike i 5 stacji Konstancińskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji będzie wtedy ok. 3 tys. jednośladów.


piątek, 29 sierpnia 2014

Złota 44 sprzedana za 63 mln euro

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

  • Amstar has acquired Zlota 44, a luxury residential tower designed by renowned, Polish-born architect Daniel Libeskind in Warsaw, Poland.

Orco Property sprzedała Złotą 44 za 63 mln euro.

Skyline Residences S.a.r.l, spółka prawa luksemburskiego, wchodząca w skład portfela inwestycyjnego amerykańskiego funduszu nieruchomościowego AMSTAR razem z BBI Development odkupiły od Orco Property luksusowy projekt w centrum Warszawy Złota 44.

Ten najbardziej prestiżowy apartamentowiec w kraju miał być gotowy wiosną 2014 r. ale Orco nie było w stanie ukończyć budowy. Teraz za dalszą realizację projektu będzie odpowiedzialny BBI Development.

Inwestycję finansuje głównie Amstar, wykładając 63 mln euro na przedsięwzięcie (nabycie spółki oraz wierzytelności względem Orco Property). BBI Development pozostaje natomiast mniejszościowym udziałowcem, który do 31 marca 2015 r. zainwestuje w projekt 2 mln euro.

W dalszej kolejności spółki przewidują finansowanie projektu kredytem bankowym. Jeśli planowany budżet inwestycji zostanie przekroczony, BBI wyłoży 1,25 mln euro a Amstar – 3,75 mln euro.

About Amstar
Established in 1987 and headquartered in Denver, Colorado, Amstar is a real estate investment manager that acquires, develops and manages office, multifamily, retail, hotel and industrial properties in select U.S. and international markets. Originally formed to invest and manage the real estate allocation of a large family office client, Amstar began expanding its capital strategy nearly a decade ago and has grown to more than $2.6 billion in assets under management (as of June 30, 2014). Today, Amstar is proud to provide a high degree of focus and attention to its client relationships, counting among them leaders in the private and institutional investment community. Amstar's clients originate from across the globe and include U.S. and European institutions, insurance companies, private banks, funds of funds, and other family offices.

czwartek, 28 sierpnia 2014

Plac Barcelona

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Plac Barcelona

  • Plac Trzech Krzyży 18, 00-499 Warszawa (Śródmieście)
  • tapas, cocktail bar
  • +48 501 988 768
  • FB: https://www.facebook.com/placbarcelona
  • http://www.placbarcelona.com/
  • Lunch do godz. 16:00 w cenie 25 PLN.


Zupa cebulowa z grzanką; penne z warzywami wędzonymi i serem ricotta; Creme Catalana. Cena 25 PLN. 

Krem z brokuła; polędwiczki marynowane w rozmarynie z ziemniakiem i marchewką z pomarańczą; deser: Creme brulle. Cena 25 PLN. 

Mural Marii Skłodowskiej-Curie przy Freta

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

niedziela, 24 sierpnia 2014

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik "Czterech Śpiących" na Pradze Północ

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik "Czterech Śpiących" zostanie przeniesiony w północną część placu w związku z budową stacji II linii metra Dworzec Wileński. Monument zostanie rozebrany, poddany renowacji a następnie przeniesiony za wylot ulicy Cyryla i Metodego. (2012 r.)

Zmagazynowania praskich "czterech śpiących" domaga się od radnych Społeczny Komitet Protestu przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni. Inicjatywa reklamowana jako społeczna ma już wsparcie PiS.


Pomnik pod koniec zeszłego roku zniknął z pl. Wileńskiego, bo przeszkadzał w budowie II linii metra. Wróci po zakończeniu inwestycji, w 2013-14 r. Mimo protestów PiS dysponująca większością w radzie miasta PO zdecydowała bowiem, by "czterech śpiących" odnowić kosztem 1 mln zł i wystawić na nowym cokole, kilkaset metrów dalej od dotychczasowej lokalizacji.

Pomnik budził emocje od lat. Chwilę przed demontażem figur czerwoną farbą oblało je dwóch harcerzy ZHR. Akcję zaplanowali na 17 września, na cokole napisali "czerwona zaraza". W poprzednich latach pojedyncze szarże przeprowadzali działacze PiS z Rady Warszawy. Najbardziej radykalny był radny Maciej Maciejowski, który obstawał przy wysadzeniu pomnika w powietrze. Po tym jak rada miasta zdecydowała o demontażu pomnika sytuacja się uspokoiła. Tylko na chwilę.

Protestujący komitet powstał na Pradze. Na jego czele stanął Hubert Kossowski, działacz Światowego Związku Żołnierzy AK. Jak opowiada, decyzję podjął po licznych sygnałach od mieszkańców dzielnicy niechętnych, podobnie jak on - powrotowi Braterstwa Broni na Pragę.

Z pism do Rady Warszawy wynika, że komitet ma wsparcie. Za "definitywnym usunięciem pomnika Braterstwa Broni z przestrzeni publicznej stolicy i ostatecznego przekazania go do miejskiego magazynu lub do skansenu" są także Światowy Związek Żołnierzy AK, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz fundacja Wolność i Demokracja, której współzałożycielem jest Michał Dworczyk, były doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego, dziś stołeczny radny PiS.

W petycji czytamy: "Ten pomnik komunistycznej propagandy, sprzeczny z historyczną rzeczywistością, jest dla Polaków symbolem serwilizmu i hańby - tym bardziej niemożliwym do zaakceptowania, że obrażającym pamięć i godność żołnierzy AK, WiN i NSZ zamęczonych w katowniach i więzieniach NKWD i UB znajdujących się w czasach stalinowskiego reżimu w najbliższej okolicy dotychczasowej lokalizacji pomnika".


Petycja, jak informuje Hubert Kossowski, dziś ma już wsparcie 2,3 tys. osób. Adresem, pod którym przyjmowane są podpisy, jest siedziba Wolności i Demokracji. Fundacja dotąd nie angażowała się w sprawy pomników, przedstawia się jako ponadpartyjne środowisko, które zabiega o poszanowanie demokracji i praw człowieka.

- Pomoc panu Hubertowi to działalność pozastatutowa - przyznaje Michał Dworczyk. - Pan Kossowski to były żołnierz AK, zwrócił się o organizacyjne wsparcie, inicjatywę przyjęliśmy z radością.

Pomnik odsłonięto jesienią 1945 r. przed siedzibą centralnych władz państwowych, która mieściła się wówczas w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych. Był to pierwszy pomnik, jaki ustawiono w Warszawie po II wojnie światowej. Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim, brzmi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945 r."

W ub. r. radny PiS Maciej Maciejowski proponował, by stojący na warszawskiej Pradze "koszmarny pomnik sowieckiego okupanta" wysadzić w powietrze jako "relikt słusznie minionej epoki".


8/2014

8/2014: „Nigdy więcej wojny, durnej prezydentury i pomnika czterech śpiących zbrodniarzy!” - mocne plakaty na ulicach Warszawy - foto: Jarosław Wróblewski

Pomnik czterech śpiących z popisami i strzałkami: KGB, WSI, Stalin, Putin, Jaruzel - plakaty Wojciecha Korkucia, wskazujące kto jest kim na tym niesławnym pomniku, wiszą na ulicach Warszawy. "Nigdy więcej wojny, durnej prezydentury i pomnika czterech śpiących zbrodniarzy!" - to hasło nawiązuje również do nadchodzących wyborów prezydenckich zarówno w stolicy jak i kraju.

W ostatnich dniach pojawiły się głosy o powrocie odrestaurowanego pomnika na plac Wileński. Pierwotnie cokół pomnika został przed wojną zaprojektowany dla uczczenia pamięci bohaterskiego księdza Ignacego Skorupki, który poległ w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Warto wspomnieć akcję Instytutu Pamięci Narodowej NA CO PATRZYLI CZTEREJ ŚPIĄCY, uświadamiającej, że pomnik Braterstwa Broni stał w miejscu, wokół którego znajdowały się katownie UB i NKWD, gdzie zabijano i gnębiono żołnierzy AK, NSZ i niepodległościowego podziemia. Powrót pomnika na pl. Wileński stanowiłby dziś hańbę wobec niezłomnego miasta, jakim była, jest i będzie Warszawa.

***


8/2014 :  Najsłynniejszy praski pomnik został zdemontowany na czas budowy centralnego odcinka II linii metra. Przy tej okazji miał zostać odrestaurowany, za co miasto zapłaciło prawie 2 mln złotych. Okazuje się, że pomnik może już nie wrócić na Pragę, nawet w miejsce, gdzie miał stanąć - tuż przy cerkwi.

  • Pozwolenie na rozbiórkę pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, wydał 27 października 2011 roku ratusz.
  • Monument - po odrestaurowaniu - zakończeniu prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra - miał wrócić na Pragę i stanąć około 80 metrów od dotychczasowej lokalizacji.
  • PiS i stronnicy proponowali zamiast "Czterech Śpiących" księdza Skorupkę, rotmistrza Pileckiego i ewentualnie pomnik Rzezi Pragi lub bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920.
  • Decyzja z 9/2014: Pomnik "Czterech Śpiących" nie wróci na Pragę. Trafi do magazynu.
  • Pomnik najprawdopodobniej trafi na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, który znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury 10. Jak poinformował Ryszard Kędzierski, radny dzielnicy Praga Północ, "Jest to najlepszy czas, żeby to załatwić. Pomnik wpisywał się w krajobraz Pragi, ale w aktualnej sytuacji, gdy będzie metro, dobrze byłoby, żeby pomnik nie budził kontrowersji. Dobrze byłoby, żeby trafił na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich". 
  • Pomnik był pierwszym pomnikiem wzniesionym w Warszawie po zakończeniu wojny.  
  • Pomnik "Czterech śpiących", czyli Braterstwa Broni to monument, do niedawna znajdował się na placu Wileńskim, w pobliżu skrzyżowania al. „Solidarności” i ul. Targowej. Upamiętniał wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej.
  • W 2012 r. został zdemontowany na czas budowy centralnego odcinka II linii metra. Przy tej okazji został odrestaurowany, za co miasto zapłaciło prawie 2 mln złotych. 
  • Pomnik "Czterech śpiących", czyli Braterstwa Broni to monument, który upamiętnia wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej. Rzeźba przedstawia w górnej części grupę trzech żołnierzy w akcji bojowej, zwróconych w kierunku zachodnim. W dolnej partii stoją czterej żołnierze, dwaj polscy i dwaj radzieccy. Cała czwórka, z pochylonymi głowami, pełni symboliczną, wieczną wartę. Sposób ich przedstawienia sprawił, że mieszkańcy Warszawy nazwali go „Czterech śpiących". Autorami obelisku są Rosjanie, którzy za swoją pracę otrzymali niemal 600 tys. dolarów!