Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Plac Artura Zawiszy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Plac Artura Zawiszy. Pokaż wszystkie posty

piątek, 22 lutego 2019

Plac Artura Zawiszy

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Plac Artura Zawiszy – plac w Warszawie w dzielnicy Ochota u zbiegu ulic: Alej Jerozolimskich, Raszyńskiej, Grójeckiej i Towarowej.
Plac Artura Zawiszy widziany z biurowca Millennium Plaza. W prawo odchodzi ul. Towarowa, w lewo ul. Grójecka, po przekątnej od lewego górnego do prawego dolnego rogu biegną Aleje Jerozolimskie.
Historia
  • W 1770 w biegnących tędy Okopach Lubomirskiego utworzono rogatki i plac postojowy na trasie wiodącej do osiedla Nowa Jerozolima.
  • Około 1818 na placu wzniesiono dwa klasycystyczne domki rogatkowe (Rogatki Jerozolimskie) według projektu Jakuba Kubickiego. 
  • Sam plac został wytyczony po roku 1823 u zbiegu Alej Jerozolimskich, ul. Grójeckiej (wtedy zwanej Szosą Krakowską) i dróg biegnących wzdłuż Okopów Lubomirskiego (dziś ulice Raszyńska i Towarowa). W latach 1823–1824 nadano mu owalny kształt i połączono z Nową Drogą Jerozolimską czyli obecnymi Alejami Jerozolimskimi.
  • W 1942 Rogatki Jerozolimskie zostały rozebrane przez Niemców. Otaczające plac kamienice zostały zniszczone w 1944 i nie zostały po wojnie odbudowane.
  • W latach 1962–1963 przebudowano całkowicie układ komunikacyjny placu, tworząc rondo.
  • Nazwa placu upamiętnia kapitana Artura Zawiszę uczestnika powstania listopadowego, na którym została w tym miejscu w dniu 15 grudnia 1833 roku wykonana egzekucja. Obecną nazwę nadano w czerwcu 1929. 

czwartek, 16 lutego 2012

Millennium Plaza

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Millennium Plaza 


  • Ochota

Millennium Plaza (dawniej Reform Plaza) - wieżowiec przy warszawskim Placu Artura Zawiszy w zachodniej części Alej Jerozolimskich, zbudowany pod koniec 1999. Zaprojektowany i wzniesiony przez kontrowersyjnego tureckiego architekta i biznesmena Vahapa Toya.

Obiekt liczy 116 metrów wysokości, ma 31 kondygnacji, z czego trzy pod powierzchnią ziemi. Dwa najniższe poziomy zajmuje parking, cztery następne sklepy, zaś piąty przeznaczony jest na działalność restauracyjną.

Do marca 2008 Millenium Plaza pełnił rolę głównej siedziby Banku Millennium, od którego czerpie swą aktualną nazwę. Innym bardzo znanym lokatorem była Agencja Wydawniczo-Reklamowa Wprost, wydawca m.in. tygodnika Wprost, Dell, oraz giełdowa spółka informatyczna Asseco.

Tutaj mieści się też Ambasada Meksyku. Budynek był też tymczasową siedzibą ambasad - Izraela (od 2009 na XX p.) i Kanady (X p.).

Przez mieszkańców stolicy Millennium Plaza czasami nazywany jest "Toi-Toiem", która to nazwa jest w Polsce synonimem błękitnych, przenośnych toalet. Najprawdopodobniej określenie to jest połączeniem nazwiska pierwszego właściciela ze specyficznym wyglądem wieżowca.