Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dynasy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dynasy. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 29 grudnia 2019

Dynasy

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Dynasy – fragment warszawskiego Śródmieścia na pograniczu Powiśla przy skarpie wiślanej.


Nazwa pochodzi od nazwiska księcia Karla Otto von Nassau-Siegena, znanego z Pana Tadeusza jako książę Denassów awanturnika, podróżnika i myśliwego. W 1780 poślubia on Karolinę Sanguszkową z domu Gozdzką wraz z jej posiadłością i pałacem w Warszawie w jurydyce Aleksandria. Modrzewiowy pałac Gozdzkich, wcześniej Lubomirskich, spłonął w 1776 lub 1777. Nowo budowany pałac spłonął w 1788 i ocalało z niego jedynie południowe skrzydło zamieszkiwane przez biedotę. Do posiadłości przylgnęły nazwy Góry de Nassau, Góry Dynasowskie oraz Wzgórza Denassowskie.

Od jego nazwiska ogrody poniżej pałacu - przekształcone później w siedzibę Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów wraz z wzniesionym budynkiem rotundy zaczęto nazywać Dynasami.

Kolejny właściciel hr. Seweryn Uruski postanowił w poł. XIX w. zorganizować tu centrum handlowe Warszawy – targowisko Sewerynów, lecz konkurencja bazarów i targowisk była zbyt silna i przedsięwzięcie splajtowało, a budynek zbudowany w latach 1846-1848 na podstawie proj. Franciszka M. Lanciego został rozebrany w 1937 r. W 1892 r. w popałacowych ogrodach wzniesiono na podstawie proj., Stefana Szyllera siedzibę Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, a obok - poniżej skarpy nowoczesny tor kolarski.

Tereny Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów na Dynasach, widoczna rotunda, w której wystawiana była Panorama Tatr

W 1896 r. architekt Karol Kozłowski, twórca gmachu Filharmonii Narodowej, wzniósł przy ul. Oboźnej kilkupiętrową rotundę, mieszczącą panoramy malarskie: „Panorama Tatr” Stanisława Janowskiego i „Golgotę” Jana Styki. W 1913 r. w budynku rotundy otwarto teatr. W 1937 r. skończyła się umowa dzierżawy i powoli teren toru kolarskiego był zabudowywany budynkami mieszkalnymi.

W 1937 r. budynek rotundy został gruntownie przebudowany przez firmę Chevrolet z przeznaczeniem na nowoczesny garaż z wjazdem po pochylni, warsztaty samochodowe i stację benzynową. W czasie II wojny światowej cała zabudowa osiedla uległa zniszczeniu – z rotundy zostały jedynie ruiny przyziemia, służące obecnie jako magazyn dekoracji teatralnych Teatru Polskiego. Ślad po dawnych Dynasach stanowi dziś też ul. Dynasy, którą wytyczono na początku XX w.