Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pomniki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pomniki. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 1 kwietnia 2021

Pomnik Ofiar w Pasażu Simonsa

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Pasaż Simonsa – nieistniejący wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy, który w latach 1903–1944 znajdował się u zbiegu ulic Długiej i Nalewek w Warszawie.
  • 31.08.1944 - Wskutek bombardowania całkowitemu zniszczeniu uległy: Pasaż Simonsa oraz położony obok budynek szkoły powszechnej. Zginęło ponad 300 osób, w tym 120 żołnierzy. Mimo to, pięćdziesięciu ocalałych żołnierzy dalej broniło ruin pasażu. (info: Twitter)
Oprócz lokali handlowych w Pasażu Simonsa znajdowały się tam również biura, m.in. przed wybudowaniem własnego gmachu przy ul. Leszno miał tam siedzibę Sąd Grodzki. W Pasażu Simonsa mieścił się także największy warszawski żydowski klub sportowy – Makabi Warszawa oraz dwie sale do ćwiczeń Makabiego – gimnastyczna i bokserska.




Zbombardowanie Pasażu Simonsa – rozbicie przez niemieckie lotnictwo polskiej reduty w pasażu Simonsa podczas powstania warszawskiego 1944 roku.

Nalot miał miejsce 31 sierpnia 1944, w ostatnich dniach obrony Starego Miasta. W wyniku zrzutu bomb burzących potężna żelbetowa konstrukcja pasażu zawaliła się aż do piwnic, grzebiąc ponad 200 osób, w tym około 120 żołnierzy Batalionu Chrobry I. Szczątki wielu z poległych do dzisiaj spoczywają w zasypanych piwnicach. Po wojnie udało się ekshumować jedynie 99 ciał. O wydarzeniach 1944 r. przypominają resztki wystających z ziemi żelbetowych słupów oraz ustawiony w ich pobliżu pomnik. Fundamenty budynku i pomnik znajdują się w Ogrodzie Krasińskich.

Zniszczenie Pasażu Simonsa upamiętniają również dwie wykonane z piaskowca tablice pamiątkowe projektu Karola Tchorka, zlokalizowane przy ul. Długiej 46 róg Bohaterów Getta (wolno stojąca) oraz al. „Solidarności” 66 (na ścianie bloku mieszkalnego od strony ul. Długiej).


Po 1944
Po wojnie Pasaż Simonsa nie został odbudowany. W 1947 z zawalonych ruin i piwnic kompleksu wydobyto 99 ciał.

Po gmachu pozostały ślady w postaci szczątków konstrukcji (fragmenty żelbetowych słupów) oraz zawalone piwnice. Na jego miejscu powstał parking, warsztat samochodowy oraz tereny zielone (część Ogrodu Krasińskich).

czwartek, 18 marca 2021

Park Skaryszewski

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – zabytkowy park krajobrazowy o powierzchni 58 ha, jest jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni. 

Park znajduje się na Pradze Południe. Jego granice wyznaczają al. Zieleniecka, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowa oraz południowa linia brzegowa Jeziorka Kamionkowskiego.

Pochodzenie nazwy
Powstał jako Park Skaryszewski, zachowując nazwę pastwiska miejskiego, na którego terenie powstał. Nazwa pochodzi od lokowanego w pobliżu, na terenach wsi Kamion, miasta Skaryszew. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, polityka – jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Po wojnie, z powodów politycznych usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980. Potocznie nazywany jest określeniem z gwary warszawskiej – Skaryszakiem bądź także Padereszczakiem.

W 1925 roku założono w parku ogród różany, a dwa lata później wśród róż ustawiono rzeźbę „Tancerka” Stanisława Jackowskiego. Modelką artysty była primabalerina baletu Teatru Wielkiego Halina Szmolcówna.

Rzeźba „Rytm”

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie

Treść napisu po polsku (układ oryginalny):
WIECZNA CHWAŁA
BOHATEROM
ARMII CZERWONEJ
POLEGŁYM W WALKACH
O WYZWOLENIE
STOLICY POLSKI
WARSZAWY
Pomnik poświęcono pamięci 26 żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach przy Rondzie Waszyngtona. Wybudowano go w miejscu grobu żołnierzy. Podczas przebudowy ronda w 1968 roku, ciała zostały przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy Al. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie I. J. Paderewskiego – patrona Parku.

*****
Demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.


czwartek, 12 listopada 2020

Ojcowie naszej Niepodległości

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Ojcowie naszej Niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński.

  


Obchody Święta Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2020

 




 
Roman Dmowski  
 
 
 
W Warszawie prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożyli takze wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

wtorek, 3 listopada 2020

Pomnik Bitwy o Monte Cassino

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Pomnik Bitwy o Monte Cassino – pomnik w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, zlokalizowany na skwerze pomiędzy ul. gen. Andersa a bramą Ogrodu Krasińskich na osi wejścia do Państwowego Muzeum Archeologicznego w warszawskim Arsenale.


Pomnik przedstawia bezgłową Nike ze śladami walki i okaleczenia, w formie dwunastometrowej kolumny. W podstawie pomnika widać wzgórze przykryte całunem, postać Matki Boskiej i porozrzucane hełmy. Na dwumetrowym cokole, na którym widnieje Krzyż Monte Cassino, umieszczono też pod całunem urnę z prochami bohaterów. Oprócz tego na cokole wyrzeźbiono godła pięciu polskich jednostek, które brały udział w bitwie.


środa, 9 września 2020

Plac na Rozdrożu

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Plac Na Rozdrożu – plac w Śródmieściu Warszawy.

Zbiegają się tutaj ulice:
  • aleja Armii Ludowej – część Trasy Łazienkowskiej;
  • Koszykowa;
  • aleja Jana Christiana Szucha;
  • aleja Wyzwolenia;
  • Aleje Ujazdowskie.

Układ dwupoziomowego placu został podporządkowany poprowadzonej tędy Trasie Łazienkowskiej. Biegnie ona dolnym poziomem w tunelu pod placem, natomiast górnym poprowadzono al. Jana Christiana Szucha i Al. Ujazdowskie oraz pozostałe dwie ulice, mające jednak charakter w całym układzie drugorzędny.

Plac Na Rozdrożu jest jednym z najważniejszych w Warszawie węzłów komunikacyjnych. Spotykają się tu łącznie 24 linie autobusowe, w tym 2 nocne.

Widok na plac Na Rozdrożu i przebiegającą pod nim Trasę Łazienkowską

Pomnik Romana Dmowskiego; skwer u zbiegu al. Szucha i al. Ujazdowskich; odsłonięcie 10 listopada 2006


środa, 1 lipca 2020

Kolumna Zygmunta III Wazy

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
(English version)
Kolumna Zygmunta III Wazy

Pomnik stanął w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV, syna Zygmunta III Wazy. 

Jest najstarszym świeckim pomnikiem w mieście, ma 22 metry wysokości i stoi na placu Zamkowym. Z pomysłem kolumny wyszli Augustyn Locci i Konstanty Tencalla, brązowy posąg autorstwa bolońskiego rzeźbiarza Clemente Molli był pierwotnie złocony, a sama kolumna do 1844 roku stała poza murami miasta. 
 



Król Zygmunt runął na ziemię w nocy z 1 na 2 września 1944 roku, trafiony pociskiem z niemieckiego działa. Wrócił na swoje miejsce 22 lipca 1949 roku. (autor fotografii nieznany / Narodowe Archiwum Cyfrowe)

*****
Trytony pod Kolumną Zygmunta. Wodotrysk zaprojektował w 1854 Henryk Marconi, balustradę i trytony, niemiecki rzezbiarz, August Kiss, a odlano je z cynku w warszawskiej Odlewni Karola Juliusza Mintera (szkolnego kolegi Chopina i wykonawcy Syrenki ze Starego Miasta). Fontannę zlikwidowano w 1930 roku. Fotopolska

niedziela, 22 września 2019

Pomnik Rzezi Wołyńskiej

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Pomnik Rzezi Wołyńskiej

  • Miejsce Skwer Wołyński, po drugiej stronie ulicy Gdańskiej (Żoliborz)
  • Projektant Marek Moderau
  • Całkowita wysokość 7 m
  • Data odsłonięcia 11 lipca 2013, w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej.



Dominującym elementem monumentu jest siedmiometrowy krzyż z figurą Jezusa Chrystusa bez rąk. Pomnik liczy 160 metrów kwadratowych. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego. Na pomniku, na jednej z tablic umieszczono napis: W hołdzie obywatelom Polskim, ofiarom masowej zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanych przez OUN-UPA w latach 1942-1947 na terenach byłych siedmiu województw II Rzeczypospolitej.

W sarkofagu u stóp krzyża będzie gromadzona ziemia z 2136 miejscowości, których nazwy widnieją na tablicach. Autorem pomnika ofiar zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau, znany m.in. jako autor pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Nacjonalistyczne ugrupowania na Ukrainie prowadziły proces oczyszczania z Polaków wschodnich województw Polski. Mordy na polskich mieszkańcach tych terenów trwały od 1942 do 1947 r., a szczególnie krwawy był czas między lutym 1943 r. i lutym 1944 r. określany mianem rzezi Wołynia.

Zbrodnia wołyńska z lat 1943-45, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II Rzeczpospolitej, była ludobójczą czystką etniczną, która pochłonęła ok. 100 tys. ofiar.


sobota, 13 maja 2017

Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
13 maja na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 

W wydarzeniu udział wzięła Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz dzielnicy Żoliborz, wicepremier Mateusz Morawiecki, a także rodzina rotmistrza.

Pomnik Rotmistrza ma kształt sześciennej bryły, wykonanej z granitu i betonu, która pęka, a ze szczeliny wyłania się postać bohatera w mundurze i rogatywce. Forma swoim kształtem ma nawiązywać do zdobycia wolności i niepodległości.

Uroczystości odsłonięcia pomnika Pileckiego odbyły się w 116 rocznicę urodzin rotmistrza. Monument znajduje się po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną na Żoliborzu.


Odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie.




wicepremier Mateusz Morawiecki




Lokalizacja pomnika Pileckiego nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, by znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. Poza tym znajduje się w pobliżu domu bohatera. Pomnik powstał w wyniku uchwały Rady Warszawy z marca 2014 r., która poparła inicjatywę Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Stołeczny Ratusz ogłosił konkurs na projekt, na który wpłynęły 42 prace.

Zwyciężyła rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza. Koszt monumentu to blisko 1,4 mln zł.
Na uroczystości odsłonięcia pomnika Pileckiego zapraszali: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz rodzina bohatera, na czele z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rotmistrza.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr


Kopiec Powstania Warszawskiego – sztuczne wzniesienie znajdujące się na Czerniakowie w warszawskiej dzielnicy Mokotów po południowej stronie ulicy Bartyckiej.
  • Sypanie kopca rozpoczęto po 1945 roku, zwożąc tu gruzy zniszczonych w 1944 dzielnic Warszawy.






niedziela, 24 sierpnia 2014

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik "Czterech Śpiących" na Pradze Północ

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik "Czterech Śpiących" zostanie przeniesiony w północną część placu w związku z budową stacji II linii metra Dworzec Wileński. Monument zostanie rozebrany, poddany renowacji a następnie przeniesiony za wylot ulicy Cyryla i Metodego. (2012 r.)

Zmagazynowania praskich "czterech śpiących" domaga się od radnych Społeczny Komitet Protestu przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni. Inicjatywa reklamowana jako społeczna ma już wsparcie PiS.


Pomnik pod koniec zeszłego roku zniknął z pl. Wileńskiego, bo przeszkadzał w budowie II linii metra. Wróci po zakończeniu inwestycji, w 2013-14 r. Mimo protestów PiS dysponująca większością w radzie miasta PO zdecydowała bowiem, by "czterech śpiących" odnowić kosztem 1 mln zł i wystawić na nowym cokole, kilkaset metrów dalej od dotychczasowej lokalizacji.

Pomnik budził emocje od lat. Chwilę przed demontażem figur czerwoną farbą oblało je dwóch harcerzy ZHR. Akcję zaplanowali na 17 września, na cokole napisali "czerwona zaraza". W poprzednich latach pojedyncze szarże przeprowadzali działacze PiS z Rady Warszawy. Najbardziej radykalny był radny Maciej Maciejowski, który obstawał przy wysadzeniu pomnika w powietrze. Po tym jak rada miasta zdecydowała o demontażu pomnika sytuacja się uspokoiła. Tylko na chwilę.

Protestujący komitet powstał na Pradze. Na jego czele stanął Hubert Kossowski, działacz Światowego Związku Żołnierzy AK. Jak opowiada, decyzję podjął po licznych sygnałach od mieszkańców dzielnicy niechętnych, podobnie jak on - powrotowi Braterstwa Broni na Pragę.

Z pism do Rady Warszawy wynika, że komitet ma wsparcie. Za "definitywnym usunięciem pomnika Braterstwa Broni z przestrzeni publicznej stolicy i ostatecznego przekazania go do miejskiego magazynu lub do skansenu" są także Światowy Związek Żołnierzy AK, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz fundacja Wolność i Demokracja, której współzałożycielem jest Michał Dworczyk, były doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego, dziś stołeczny radny PiS.

W petycji czytamy: "Ten pomnik komunistycznej propagandy, sprzeczny z historyczną rzeczywistością, jest dla Polaków symbolem serwilizmu i hańby - tym bardziej niemożliwym do zaakceptowania, że obrażającym pamięć i godność żołnierzy AK, WiN i NSZ zamęczonych w katowniach i więzieniach NKWD i UB znajdujących się w czasach stalinowskiego reżimu w najbliższej okolicy dotychczasowej lokalizacji pomnika".


Petycja, jak informuje Hubert Kossowski, dziś ma już wsparcie 2,3 tys. osób. Adresem, pod którym przyjmowane są podpisy, jest siedziba Wolności i Demokracji. Fundacja dotąd nie angażowała się w sprawy pomników, przedstawia się jako ponadpartyjne środowisko, które zabiega o poszanowanie demokracji i praw człowieka.

- Pomoc panu Hubertowi to działalność pozastatutowa - przyznaje Michał Dworczyk. - Pan Kossowski to były żołnierz AK, zwrócił się o organizacyjne wsparcie, inicjatywę przyjęliśmy z radością.

Pomnik odsłonięto jesienią 1945 r. przed siedzibą centralnych władz państwowych, która mieściła się wówczas w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych. Był to pierwszy pomnik, jaki ustawiono w Warszawie po II wojnie światowej. Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim, brzmi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945 r."

W ub. r. radny PiS Maciej Maciejowski proponował, by stojący na warszawskiej Pradze "koszmarny pomnik sowieckiego okupanta" wysadzić w powietrze jako "relikt słusznie minionej epoki".


8/2014

8/2014: „Nigdy więcej wojny, durnej prezydentury i pomnika czterech śpiących zbrodniarzy!” - mocne plakaty na ulicach Warszawy - foto: Jarosław Wróblewski

Pomnik czterech śpiących z popisami i strzałkami: KGB, WSI, Stalin, Putin, Jaruzel - plakaty Wojciecha Korkucia, wskazujące kto jest kim na tym niesławnym pomniku, wiszą na ulicach Warszawy. "Nigdy więcej wojny, durnej prezydentury i pomnika czterech śpiących zbrodniarzy!" - to hasło nawiązuje również do nadchodzących wyborów prezydenckich zarówno w stolicy jak i kraju.

W ostatnich dniach pojawiły się głosy o powrocie odrestaurowanego pomnika na plac Wileński. Pierwotnie cokół pomnika został przed wojną zaprojektowany dla uczczenia pamięci bohaterskiego księdza Ignacego Skorupki, który poległ w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Warto wspomnieć akcję Instytutu Pamięci Narodowej NA CO PATRZYLI CZTEREJ ŚPIĄCY, uświadamiającej, że pomnik Braterstwa Broni stał w miejscu, wokół którego znajdowały się katownie UB i NKWD, gdzie zabijano i gnębiono żołnierzy AK, NSZ i niepodległościowego podziemia. Powrót pomnika na pl. Wileński stanowiłby dziś hańbę wobec niezłomnego miasta, jakim była, jest i będzie Warszawa.

***


8/2014 :  Najsłynniejszy praski pomnik został zdemontowany na czas budowy centralnego odcinka II linii metra. Przy tej okazji miał zostać odrestaurowany, za co miasto zapłaciło prawie 2 mln złotych. Okazuje się, że pomnik może już nie wrócić na Pragę, nawet w miejsce, gdzie miał stanąć - tuż przy cerkwi.

  • Pozwolenie na rozbiórkę pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, wydał 27 października 2011 roku ratusz.
  • Monument - po odrestaurowaniu - zakończeniu prac przy budowie centralnego odcinka II linii metra - miał wrócić na Pragę i stanąć około 80 metrów od dotychczasowej lokalizacji.
  • PiS i stronnicy proponowali zamiast "Czterech Śpiących" księdza Skorupkę, rotmistrza Pileckiego i ewentualnie pomnik Rzezi Pragi lub bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920.
  • Decyzja z 9/2014: Pomnik "Czterech Śpiących" nie wróci na Pragę. Trafi do magazynu.
  • Pomnik najprawdopodobniej trafi na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, który znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury 10. Jak poinformował Ryszard Kędzierski, radny dzielnicy Praga Północ, "Jest to najlepszy czas, żeby to załatwić. Pomnik wpisywał się w krajobraz Pragi, ale w aktualnej sytuacji, gdy będzie metro, dobrze byłoby, żeby pomnik nie budził kontrowersji. Dobrze byłoby, żeby trafił na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich". 
  • Pomnik był pierwszym pomnikiem wzniesionym w Warszawie po zakończeniu wojny.  
  • Pomnik "Czterech śpiących", czyli Braterstwa Broni to monument, do niedawna znajdował się na placu Wileńskim, w pobliżu skrzyżowania al. „Solidarności” i ul. Targowej. Upamiętniał wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej.
  • W 2012 r. został zdemontowany na czas budowy centralnego odcinka II linii metra. Przy tej okazji został odrestaurowany, za co miasto zapłaciło prawie 2 mln złotych. 
  • Pomnik "Czterech śpiących", czyli Braterstwa Broni to monument, który upamiętnia wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej. Rzeźba przedstawia w górnej części grupę trzech żołnierzy w akcji bojowej, zwróconych w kierunku zachodnim. W dolnej partii stoją czterej żołnierze, dwaj polscy i dwaj radzieccy. Cała czwórka, z pochylonymi głowami, pełni symboliczną, wieczną wartę. Sposób ich przedstawienia sprawił, że mieszkańcy Warszawy nazwali go „Czterech śpiących". Autorami obelisku są Rosjanie, którzy za swoją pracę otrzymali niemal 600 tys. dolarów!