Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mosty. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą mosty. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 15 września 2020

Most Poniatowskiego

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

Most Księcia Józefa Poniatowskiego

  • Długość    506 m
  • Otwarty 6 stycznia 1914
  • Wieżyce przy wjeździe na most miały pełnić funkcje obronne. Powstały na żądanie rosyjskich władz wojskowych.
 
 
 


piątek, 6 października 2017

Most Świętokrzyski

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
17 lat temu 6 października 2000 roku otwarto Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle. Łączy Powiśle z Pragą-Północ.


piątek, 24 stycznia 2014

Mosty w Warszawie

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

Warszawa ma 8 mostów:

  1. Marii Skłodowskiej-Curie (Północny)
  2. gen. Stefana Grota-Roweckiego
  3. Poniatowskiego
  4. Gdański
  5. Śląsko-Dąbrowski
  6. Łazienkowski
  7. Świętokrzyski
  8. Siekierkowski. 

piątek, 23 marca 2012

W sobotę, 24 marca 2012, otwarcie mostu mostu Marii Skłodowskiej-Curie

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Most Marii Skłodowskiej-Curie (Most Północny) - przejazd z Białołęki na Bielany

Mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to ósma przeprawa drogowa w stolicy. Poza nią istnieją mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

Most połączył prawobrzeżną Białołękę z położonymi na lewym brzegu Wisły Bielanami. Jest najbardziej na północ wysuniętą przeprawą w Warszawie. Ma długość ok. 795 m i składa się z trzech niezależnych obiektów - dwóch trójpasmowych przepraw drogowych oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy.

W sobotę, 24 marca, przeprawa przez Wisłę pomiędzy Białołęką a Bielanami zostanie uroczyście otwarta dla warszawiaków. Już od godz. 10. będzie można spacerować po moście, impreza rozpocznie się o godz. 17.30. Będzie zabawa pod hasłem 'Tablica Mendelejewa', FlashMob z Egurrola Dance Studio (godz. 18.30), powitanie sąsiadów z drugiego brzegu i pokaz świetlno-pirotechniczny (godz. 19.15). W niedzielę od południa, most będzie już dostępny dla kierowców.

Do końca czerwca będzie otwarta także przeprawa tramwajowo-rowerowa. Początkowo tramwaje mają dojeżdżać do ul. Myśliborskiej - nie będzie tam pętli, bo planowo torowisko ma prowadzić dalej - ul. Światowida - aż do osiedla Winnica. Z tego powodu na przeprawie zostaną wykorzystane tramwaje dwukierunkowe, w których kabina motorniczego znajduje się na obu końcach pojazdu, a drzwi po obu stronach. Dzięki temu nie muszą one zawracać na pętli, by zmieniać kierunek jazdy na przeciwny.

Most ma długość ok. 795 m i składa się z trzech niezależnych obiektów - dwóch trójpasmowych przepraw drogowych oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy.


Program imprezy otwarcia

Sobota, godz. 10-17: piesze zwiedzanie mostu (jezdnia południowa)

Godz. 17.30: dwie grupy "uczestników zabawy" zbierają się na obu końcach mostu. Po czym zbliżają się do siebie i dochodzi do symbolicznego połączenia dwóch brzegów Wisły.

Godz. 17.45: Akcja "Powitanie sąsiada", następuje cały ciąg gestów powitania mieszkańców dwóch brzegów Wisły

Godz. 18: Układanie Tablicy Mendelejewa

Godz. 18.30: Taneczny FlashMob z tancerzami Egurrola Dance Studio (kolorowe chusty)

Godz. 19: Część oficjalna oraz odsłonięcie tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy

Godz. 19.15: Pokaz świetlno-pirotechniczny

Niedziela, godz. 12: parada zabytkowych aut i otwarcie mostu dla ruchu





  • Remont sąsiedniego mostu Grota-Roweckiego, który ma rozpocząć się prawdopodobnie w sierpniu.
  • Jest to ósmy most w stolicy. Poza nim istnieją mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

niedziela, 15 stycznia 2012

ZTM wycofuje linie ekspresowe "E"

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

W stolicy kursują już tylko trzy linie ekspresowe: E-2, E-4 i E-8. 16 stycznia, po 20 latach, zostanie zlikwidowana linia E-2, a po otwarciu Mostu Północnego – E-4 i E-8.

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) wycofuje autobusowe linie ekspresowe "E". W poniedziałek linię E-2, nazywaną przez warszawiaków Edwardem, zastąpi linia przyspieszona 402. Ostatnie ekspresy przestaną jeździć po otwarciu mostu Marii Skłodowskiej-Curie, tzw. Północnego.

Nowa linia przyspieszona 402 będzie kursować na tej samej trasie co E-2. Będzie się jednak częściej zatrzymywać.

Na stołecznych trasach do czasu otwarcia mostu tzw. Północnego pozostaną dwie ostatnie linie ekspresowe: E-4 i E-8. Następnie zostaną one przekształcone w linię przyśpieszoną. 404. W godzinach szczytu zamiast do stacji metra Marymont pasażerów z Nowodworów linia będzie dowozić przez nową przeprawę do stacji Młociny.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych (ZMID) poinformował, że obecnie trwa kompletowanie dokumentacji do wniosku o dopuszczenie części drogowej tzw. mostu Północnego do użytkowania. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Małgorzata Gajewska z ZMID powiedziała, że samochody wjadą na most prawdopodobnie wiosną, ale konkretnej daty nie można na razie podać.

Linie ekspresowe uruchomiono na początku lat 90. ubiegłego wieku, by umożliwić szybki dojazd mieszkańcom osiedli na obrzeżach miasta do centrum. Miały kilka przystanków na początkowych odcinkach tras, a potem do centrum miasta dojeżdżały bez zatrzymywania się.

ZTM wyjaśnia, że ze względu na coraz większą liczbę pasażerów korzystających z przystanków między obrzeżami miasta a centrum, uruchamiano nowe przystanki dla linii ekspresowych. Z kolei coraz większy ruch samochodów w stolicy spowodował, że autobusy "E" częściej stawały w korkach. ZTM wyjaśnia, że w ten sposób traciły swój charakter i dlatego od końca poprzedniej dekady były stopniowo zastępowane przez linie przyspieszone lub zwykłe.

Pierwsza linia ekspresowa E-1 została uruchomiona 21 września 1991 r. Ostatnia uruchomiona linia to E-8, która kursuje na trasie z Nowodworów na pętlę Metro Marymont.

piątek, 30 września 2011

Most Marii Skłodowskiej-Curie (tzw. Most Północny) - przejazd z Białołęki na Bielany

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr

Długo oczekiwana przez mieszkańców Warszawy budowa mostu rozpoczęła się w 2009 r. Według wstępnych planów zakończenie prac miało nastąpić w drugiej połowie tego roku. Niestety nie wiadomo, czy uda się dotrzymać tego terminu.