Jego granice wyznaczają ulice: Łąkowa i Modlińska. Do 1951 r. Dąbrówka Szlachecka była typową podwarszawską wsią. W 1976 r. znalazła się w granicach administracyjnych miasta.
wtorek, 30 lipca 2019
Dąbrówka Szlachecka : osiedle w dzielnicy Białołęka
Jego granice wyznaczają ulice: Łąkowa i Modlińska. Do 1951 r. Dąbrówka Szlachecka była typową podwarszawską wsią. W 1976 r. znalazła się w granicach administracyjnych miasta.
sobota, 27 lipca 2019
Multimedialny Park Fontann
- FB: ???
- https://www.parkfontann.pl (offline 4/2021)
- Teren, na którym zlokalizowano fontanny, nazywany jest czasem niesłusznie Podzamczem. W rzeczywistości do podzamcza, czyli podnóża Zamku Królewskiego jest stąd ponad 500 m.
poniedziałek, 15 lipca 2019
Nowe Miasto : osiedle Warszawy w północno-wschodniej części Śródmieścia
Główną ulicą łączącą obie części Warszawy jest ulica Freta, która zaczyna się za Barbakanem. Przy niej wychowywała się Maria Skłodowska-Curie. Większość zabytków Nowego Miasta została zniszczona podczas II wojny światowej i została odbudowana po wojnie.
Historyczne Centrum Warszawy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie na obrazie Canaletta z 1770
Ważniejsze obiekty turystyczne
- kościół Nawiedzenia NMP, gotycki, najstarszy na Nowym Mieście, zbudowany po 1411 r.
- kościół sakramentek pw. św. Kazimierza, centralny z kopułą, wzniesiony 1688-92 według projektu Tylmana z Gameren
- kościół paulinów pw. Św. Ducha z 1699-1717 (J. Piola, J. Sz. Bellotti)
- kościół dominikanów pw. św. Jacka z 1612-39, odbudowany w latach 1947-59
- kościół franciszkański pw. św. Franciszka Serafickiego, 1679-98 (J. Ch. Ceroni), 1713-33 (J. J. Bay, J. i F. Fontana), przebudowany 1788 (J. Boretti), odbudowany 1945-48
- kościół św. Benona, wzniesiony przez gminę niemiecką w Warszawie w XVII w., w XIX w. zamieniony na zakład przemysłowy, odbudowany po wojnie
- pałace: Raczyńskich z 1786 (J. Ch. Kamsetzer) i Sapiehów z 1731-36 (J. Z. Deybel)
- Brama Mostowa oraz ulica Mostowa
- kamienice z XVII-XVIII w. zrekonstruowano mniej wiernie niż na Starym Mieście, w stylu zaledwie nawiązującym do architektury XVIII/XIX w.
- Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – w którym znajduje się też siedziba Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
- Rynek Nowego Miasta
Na zdjęciu widać Podzamcze i Nowe Miasto. Po prawej znajduje się okrągły Fort Legionów. Po lewej stronie nowa atrakcja Warszawy - Park Fontann
piątek, 5 lipca 2019
Anin - osiedle Warszawy w dzielnicy Wawer
Nazwa osiedla pochodzi od imienia żony hr. K. Branickiego - Anny. Dobra wilanowskie położone po prawej stronie Wisły obejmowały m.in. ogromny lesisty teren stanowiący resztkę pierwotnych borów mazowieckich. Był to typowy las wysokopienny, z przewagą dębów i sosen, obok których rosły również: lipy i czarne brzozy. Ponad 300 ha tego lasu jest dziś rezerwatem przyrody im. króla Jana III Sobieskiego.
Zachodnim skrajem lasu biegła linia kolejowa z Warszawy do Lublina, a szosa brzeska przecinała go na dwie części na wysokości Wawra. W klinie powstałym z przecięcia szosy i torów w latach 1909-1910 wytyczono pierwsze działki budowlane. Ich nabywcami byli najczęściej pracownicy kolei i urzędnicy. Pierwsze domy zaczęły powstawać tu przy uliczkach wytyczonych prostopadle do torów i stacji kolejowej w Wawrze, zamkniętych od północy szosą brzeską, a na wschodzie ul. Kajki.
Osiedle korzystało ze stacji kolejowej Wawer oraz kolejki dojazdowej mającej swój przystanek tuż koło dworca. Anin wchodził w skład gminy Wawer. Osiedle początkowo spełniało rolę typowego letniska. Życie pulsowało tu latem, ale zimą prawie zupełnie zamierało. Zabudowa tej najstarszej części Anina była ograniczona sąsiedztwem fortu wawerskiego, należącego do całego systemu fortecznego wchodzącego w skład Twierdzy Warszawa. W pasie fortyfikacji nie wolno było wznosić budynków murowanych, a jedynie parterowe, drewniane, na niskich podmurówkach. Zezwoleń na budowę domów udzielały władze wojskowe. Nic więc dziwnego, że zabudowa była chaotyczna, a wąskie uliczki nie spełniały należycie funkcji komunikacyjnej. Do wybuchu I wojny światowej na terenie Anina wydzielono ok. 200 działek budowlanych, z których 8 przeznaczono na park osiedlowy.
Instytut Kardiologii
XXVI Liceum Ogólnokształcące im. gen. Henryka Jankowskiego "Kuby", ul. Alpejska 16
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Aninie
Pływalnia - ul. V Poprzeczna 22
Nowoczesny dom jednorodzinny
Marek Rytych Architekt, dom 400 m2
Stacja PKP Anin
Anin - parkingi parkuj i jedź (P&R)
rejon skrzyżowania ul. Szpotańskiego i VIII Poprzecznej, przy stacji SKM Warszawa Anin.
GPS: 52.21349, 21.16038
Stojaki rowerowe w Aninie
parkuj i jedź
Subskrybuj:
Posty (Atom)