Ogród Saski (nazywany też błędnie Parkiem Saskim) znajdujący się między ul. Królewską a Senatorską to najstarszy ogród publiczny w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych terenów zielonych, nie tylko ze względu na swoje położenie w ścisłym centrum stolicy, ale też z powodu pięknej fontanny zaprojektowanej przez Henryka Marconiego.
27 maja 2023 mija 296 lat od otwarcia dla publiczności Ogrodu Saskiego w Warszawie.
Empirowa Fontanna Wielka powstała w 1855 roku z okazji zakładania w Warszawie pierwszej sieci wodociągowej, a w 2006 roku została w pełni odrestaurowana. Fontanna ma kształt wielkiej misy i patery umieszczonej na jednej nodze, na jej krawędziach umieszczono cztery rzygacze w kształcie delfinów.
Zanim ten spektakularnie wyglądający obiekt został wybudowany, Ogród Saski już istniał. Założony został na przełomie XVII-XVIII wieku przez króla Augusta II Sasa na tzw. Osi Saskiej jako ogród przypałacowy. Kompozycja zieleni odpowiadała stylowi francuskiemu. Mieszkańcy miasta pierwszy raz mogli go oglądać w 1727 roku. Od tamtej pory szerokimi alejami przechadzają się warszawiacy, w alei głównej oglądają ogromne rabaty oraz XVIII-wieczne rzeźby przedstawiające postaci mitologiczne oraz alegorie pór roku, nauk i sztuk. Jest tu też zabytkowy zegar słoneczny z 1863 roku.
Dawniej do Ogrodu przynależał Pałac Saski (dziś jego pozostałości to Grób Nieznanego Żołnierza, który koniecznie trzeba odwiedzić przy okazji każdej wycieczki). Ale w samym parku zachowało się niewiele budowli – wśród tych ocalonych jest Świątynia Westy, którą wybudowano na pagórku przy stawie otoczonym wierzbami płaczącymi. Najważniejsze tutejsze aleje są pokryte asfaltem, więc mogą być wykorzystywane do uprawiania sportów miejskich - np. jazdy na rolkach.
Przychodząc z najmłodszymi na spacer warto im przy okazji pokazać tutejsze pomniki przyrody (m.in. 250-letnie drzewa) i miejsca pamięci (płytę pamiątkową na cześć warszawiaków poległych podczas II wojny światowej, płytę upamiętniającą powitanie wojsk w 1920 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego czy pomnik Marii Konopnickiej).