Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


sobota, 28 grudnia 2019

Annopol : osiedle Warszawy w dzielnicy Białołęka

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Annopol to osiedle, które znajduje się w północno-wschodniej części stolicy, na terenie dzielnicy Białołęka.


Annopol sąsiaduje także z osiedlami: Żerań Wschodni i Aleksandrów. Na terenie folwarku Marywil w II poł. XIX w. został wzniesiony Fort XIV, znany jako Fort Marywil lub Pelcowizna. Jego zadaniem była m.in. osłona trasy Kolei Nadwiślańskiej. Rozkazem o likwidacji Twierdzy Warszawa z dnia 31.01.1909 r. dzieło to przeznaczone zostało do kasacji i latem 1913 r. zostało zniszczone całkowicie.

W 1919 r. na terenie na północ od fortu przystąpiono do budowy Kanału Obwodowego, którego budowę udało się ostatecznie zakończyć po II wojnie światowej pod nazwą Kanał Żerański.

Na terenie pofortecznym należącym do Skarbu Państwa ulokowano osiedle dla bezrobotnych i bezdomnych o nazwie Annopol. Początki osiedla przypadają na rok 1927. Było ono rozbudowywane do 1933 r. W 41 barakach osiedlono tu 810 rodzin, razem ok. 3,3 tys. osób. Na terenie kolonii znajdował się wodociąg, kilka latarni gazowych oraz drewniany kościółek pw. św. Marii Magdaleny. Środek osiedla stanowił pl. Annopolski, a jedną z głównych ulic była Inowłodzka. Do kolonii prowadziły takie ulice jak: Pisankowa czy Marii Magdaleny. Miejsce to oprócz faktu, że było ostoją biedy, było też siedliskiem dużej przestępczości. W 1938 r. w 113 barakach mieszkało ok. 11 tys. ludzi.

W 1944 r. osiedle częściowo uległo zniszczeniu w czasie bitwy o Pragę. Następnie w latach 50. XX w. zostało rozebrane, niemniej ostatnie baraki rozebrano dopiero w 1968 r. w czasie budowy osiedla bródnowskiego.

W 1951 r. Annopol został włączony do Warszawy, jako część dzielnicy Praga Północ. Po wojnie zlokalizowano tu wiele zakładów przemysłowych m.in.: Okręgowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego, Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowy Mostów czy Warszawską Fabrykę Pomp. W dawnych zakładach mięsnych znalazło swoje siedziby wiele firm, zbudowano też nowe budynki o podobnym przeznaczeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz