Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


piątek, 23 marca 2012

W sobotę, 24 marca 2012, otwarcie mostu mostu Marii Skłodowskiej-Curie

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Most Marii Skłodowskiej-Curie (Most Północny) - przejazd z Białołęki na Bielany

Mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to ósma przeprawa drogowa w stolicy. Poza nią istnieją mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

Most połączył prawobrzeżną Białołękę z położonymi na lewym brzegu Wisły Bielanami. Jest najbardziej na północ wysuniętą przeprawą w Warszawie. Ma długość ok. 795 m i składa się z trzech niezależnych obiektów - dwóch trójpasmowych przepraw drogowych oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy.

W sobotę, 24 marca, przeprawa przez Wisłę pomiędzy Białołęką a Bielanami zostanie uroczyście otwarta dla warszawiaków. Już od godz. 10. będzie można spacerować po moście, impreza rozpocznie się o godz. 17.30. Będzie zabawa pod hasłem 'Tablica Mendelejewa', FlashMob z Egurrola Dance Studio (godz. 18.30), powitanie sąsiadów z drugiego brzegu i pokaz świetlno-pirotechniczny (godz. 19.15). W niedzielę od południa, most będzie już dostępny dla kierowców.

Do końca czerwca będzie otwarta także przeprawa tramwajowo-rowerowa. Początkowo tramwaje mają dojeżdżać do ul. Myśliborskiej - nie będzie tam pętli, bo planowo torowisko ma prowadzić dalej - ul. Światowida - aż do osiedla Winnica. Z tego powodu na przeprawie zostaną wykorzystane tramwaje dwukierunkowe, w których kabina motorniczego znajduje się na obu końcach pojazdu, a drzwi po obu stronach. Dzięki temu nie muszą one zawracać na pętli, by zmieniać kierunek jazdy na przeciwny.

Most ma długość ok. 795 m i składa się z trzech niezależnych obiektów - dwóch trójpasmowych przepraw drogowych oraz jednej przeznaczonej pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy.


Program imprezy otwarcia

Sobota, godz. 10-17: piesze zwiedzanie mostu (jezdnia południowa)

Godz. 17.30: dwie grupy "uczestników zabawy" zbierają się na obu końcach mostu. Po czym zbliżają się do siebie i dochodzi do symbolicznego połączenia dwóch brzegów Wisły.

Godz. 17.45: Akcja "Powitanie sąsiada", następuje cały ciąg gestów powitania mieszkańców dwóch brzegów Wisły

Godz. 18: Układanie Tablicy Mendelejewa

Godz. 18.30: Taneczny FlashMob z tancerzami Egurrola Dance Studio (kolorowe chusty)

Godz. 19: Część oficjalna oraz odsłonięcie tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy

Godz. 19.15: Pokaz świetlno-pirotechniczny

Niedziela, godz. 12: parada zabytkowych aut i otwarcie mostu dla ruchu





  • Remont sąsiedniego mostu Grota-Roweckiego, który ma rozpocząć się prawdopodobnie w sierpniu.
  • Jest to ósmy most w stolicy. Poza nim istnieją mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz