Robert Sowa ze swoją ekipą
Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie zdobywał doświadczenie u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl.
Robert Sowa to członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej, uczestnik Mundialu Korea-Japonia 2002.
Był jurorem w wielu konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce i reprezentantem jury ze strony polskiej na wielu prestiżowych konkursach i pokazach kulinarnych - m. in. Konkursie Bocuse d'Or w Lyonie w roku 1995 oraz w Montpellier w roku 1998. Laureat najbardziej prestiżowej nagrody "Oskar Kulinarny 2004” w kategorii osobowość kulinarna roku oraz "Oskar Kulinarny 2006" w kategorii książka za "Esencję smaku", przyznawanych przez liczne grono dziennikarzy.
W 2008 roku Robert uhonorowany został tytułem "Gentleman Roku" przyznawanym przez miesięcznik Gentleman. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal Polskiego Klubu Biznesu oraz tytuł Członka Akademii Polskiego Sukcesu za popularyzację sztuki kulinarnej w Polsce.
Znany jako propagator dań prostych, ciekawych i zdrowych oraz jako główny szef wakacyjnego gotowania podczas letnich imprez, organizowanych pod hasłem "Lato z radiem", "Koncertowe Lato – muzyka najlepsza pod słońcem", "Przebojowe Lato 2007 i 2008" oraz "Lato Przebojów 2009".
Kreator smacznej kuchni z przyprawami firmy Prymat, z którą współpracuje od 2006 roku. Telewidzom znany jest z niedzielnego kącika Dzień Dobry TVN. W 2009 roku wybrany twórcą nowoczesnego, prestiżowego menu dla LOT-u w klasie Business. Autor książek kulinarnych ("W poszukiwaniu smaku doskonałego", "Esencja Smaku", "Romans kulinarny").
Hobby Roberta Sowy to organizowanie ciekawych wydarzeń kulinarnych w całej Polsce i zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych.
Po siedemnastu latach zarządzania kuchnią hotelową, Robert postanowił spróbować swoich sił w nowym miejscu - kameralnej, stylowej, komfortowej i w pełni autorskiej restauracji najbardziej znanego polskiego Mistrza Kulinarnego.
Kuchnia Roberta Sowy w super dodatku do dwutygodnika Party. Od 7 stycznia 2013, wraz z dwutygodnikiem PARTY będzie można nabyć kolejną książeczkę kulinarną z przepisami Roberta Sowy.
Urodzony w Nowej Hucie w 1966 roku zaczynał jako kelner w krakowskich restauracjach. Pod koniec lat 80. szkolił się m.in. w Austrii, a w kraju zyskał sławę jako szef kuchni hotelu Jan III Sobieski. Pracował tam przez 17 lat, zyskując mocną pozycję w gastronomii utytułowaną wieloma branżowymi nagrodami. Gotował też dla polskiej reprezentacji piłki nożnej i tworzył menu Polskich Linii Lotniczych LOT.
Jednak kariera Roberta Sowy nabrała tempa z chwilą, gdy trafił do telewizji.
W 2007 roku gotował na antenie "Dzień dobry TVN", później w "Pytaniu na śniadanie". W TVP występował w programach "Ugotowani, czyli bitwa na noże i widelce" oraz "Sąsiad na widelcu". Nie sposób też zliczyć innych medialnych wydarzeń z jego udziałem, bo Sowa od lat jest w czołówce kulinarnych autorytetów.
Portal TVP.Info przypomniał, że dawniej w miejscu "Sowy & przyjaciół" funkcjonowała ulubiona restauracja gangu mokotowskiego - "Karczma Słupska". Jak donosi z kolei portal wpolityce.pl, gastronomiczny biznes restauratora - Studio Kulinarne Roberta Sowy - jest zarejestrowany w budynku należącym do Federacji Rosyjskiej.
Sam restaurator dystansuje się od afery. Niedługo po publikacji tygodnika wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że: "Naczelną zasadą była i zawsze będzie dbałość o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie gości" oraz, że "Nie możemy odpowiadać za żadne nielegalne i podejmowane bez naszej wiedzy działania nieznanych nam osób lub instytucji, których efektem są publikacje prasowe tygodnika Wprost. Nie zajmujemy i nigdy nie będziemy się zajmować polityką, tylko serwowaniem potraw w najlepszym wydaniu".
Robert Sowa – urodzony w 1966 roku w Krakowie. Kucharz, felietonista, a także autor książek kulinarnych. Początki jego kariery rozpoczęły się w programach kulinarnych, najpierw w TVN, potem TVP. Jest także członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni i Komisji Gastronomicznej Polskiego Zrzeszenia Hoteli oraz Honorowym Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Był szefem kuchni w warszawskim hotelu Jan III Sobieski.
Do jego największych sukcesów zalicza się:
- w 2004 roku ustanowił rekord Guinnesa przyrządzając wraz z Maciejem Kuroniem i Marcinem Budynkiem największą grillowaną rybę. Tego samego roku został odznaczony Oskarem Kulinarnym w kategorii Osobowość Kulinarna Roku
- w 2006 roku otrzymał tytuł honorowy Kulinarnego Instytutu Francuskiego
- w 2008 roku ponownie z Maciejem Kuroniem oraz Jarosławem Uścińskim ustanowił rekord Guinnesa, tym razem w kategorii Największy Symbol Euro z Sushi.
Robert Sowa to także nauczyciel wielu sławnych kucharzy, m.in. Karola Okrasy. Praca z młodzieżą szkół gastronomicznych nie stanowi dla niego problemu, bowiem przeprowadza z nimi wiele ciekawych i interesujących szkoleń.
Miał możliwość wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata w gotowaniu, wystąpił tam z jedynym polskim zespołem, w którego skład wchodzili: Robert Sowa, Kurt Scheller, Paweł Oszczyk i Filip Schmidt. Swój talent kulinarny przelał również na kartkę papieru, tworząc w ten sposób kilka dobrych książek (W poszukiwaniu smaku doskonałego, Esencja Smaku, Romans Kulinarny). Jego poszukiwania smakowe można też odnaleźć w artykułach. Miał również zaszczyt gotować dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej.
Jego kariera przybrała większego tempa tuż po tym, jak podjął się gotowania w programie telewizyjnym Dzień Dobry TVN. Jego porad kulinarnych możemy posłuchać w Radiu Zet. Gotował również dla programu TVP. W 2012 roku postanowił otworzyć swoją własną restaurację, którą nazwał Sowa i Przyjaciele.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz