Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


sobota, 23 marca 2013

Elsnerów : osiedle warszawskie w dzielnicy Targówek

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr


Elsnerów to osiedle, które znajduje się na terenie dzielnicy Targówek. Nazwa osiedla pochodzi od nazwiska Józefa Elsnera - niegdysiejszego właściciela tych gruntów.


Centralna część kolonii Elsnera znajdowała się w okolicach ul. Nefrytowej - na dzisiejszym Zaciszu. Świadczy o tym Topograficzna Karta Królestwa Polskiego z lat 1822-1843 i zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej. Przed 1830 r. tereny folwarku państwowego dzierżawił od rządu J. Elsner.

Po powstaniu listopadowym majątek został strawiony przez pożar i legł w ruinie. Swoje największe dzieło, oratorium pasyjne „Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa”, które ukończył w 1837 r., zadedykował carowi Mikołajowi I. Tym sposobem zyskał zapis majątku i złoty pierścień prosto od cara.

14.02.1845 r. kompozytor utracił władzę w prawej ręce i nodze. Zimowe miesiące spędzał w stolicy, opuszczając podwarszawski majątek. 12.07.1852 r. w Elsnerowie zmarła żona Elsnera, Karolina. J. Elsner zmarł 18.04.1854 r. również w majątku, w którym mieszkała później jego wnuczka Ludwika ze swym mężem Wincentym Kosteckim i dziećmi.

Po śmierci małżonka wyszła powtórnie za mąż za Skokowskiego, którego brat namówił Ludwikę na sprzedaż Elsnerowa. Rodzina Elsnerów kupiła kamienicę w przy ul. Długiej, gdzie mieszkała do 1944 r. Leżący w Guberni Warszawskiej Folwark Elsnerów zakupił przed 1880 r. Witold M. Iłłakowicz, zamieszkały przy ulicy Ludnej.

W 1917 r. Elsnerów posiadał ok. 80 ha ziemi. W 1942 r. majątek miał wielkość 69 ha. W obrębie obszaru majątku Elsnera znajdowała się również kolonia Halinów.

W 1946 r. ziemie folwarku zostały przejęte przez skarb państwa na cele reformy rolnej. Przez ziemie Elsnerowa w kierunku wschodnim biegły tory Warszawsko-Petersburskiej Kolei Żelaznej. Miejsce dawnej lokacji folwarku i dworku Elsnera jest obecnie trudne do ustalenia z uwagi na nową zabudowę. Od wschodu Elsnerów graniczył z Folwarkiem Lewinów, po którym obecnie nie zostały żadne pozostałości, od zachodu zaś z terenami Folwarku Targówek. Ślad po tych majątkach pozostał jedynie w nazwach osiedli sąsiadujących z obecnym Zaciszem jak Elsnerów i Lewinów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz