Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


wtorek, 3 listopada 2020

Gocław : część dzielnicy Praga Południe

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Gocław – jedna z części dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Składa się on z osiedli:
  • Adria
  • Iskra
  • Jantar
  • Orlik
  • Wilga
  • Przyczółek Grochowski
Gocław jest położony w odległości ok. 6 km od centralnej części Warszawy. Osiedle zamieszkuje około 50 000 mieszkańców.

Dziś znajduje się tu m.in. C.H. Promenada, Kościół św. apostołów Jana i Pawła, Kościół św. Patryka, Kościół św. Ojca Pio, Basen Wodnik oraz Park Nad Balatonem (otwarty w 2010).

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Gościesław datują się na 1155 r. Wieś była własnością biskupa płockiego. W późniejszym okresie weszła w skład dóbr Kamion. W 1580 r. powierzchnia rolna Gocławia wynosiła ok. 115 ha. W lipcu 1655 r. na tych terenach odbyła się trzydniowa bitwa ze Szwedami. W wyniku tych walk Gocław Gocław został doszczętnie zniszczony. Dopiero w 1755 r. Gocław i Kępa Goławska liczyły 17 domów. W 1780 r. król Stanisław A. Poniatowski nabył te tereny i odstąpił je swemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu. W 1795 r. po utracie niepodległości przez Polskę dobra te przeszły na własność skarbu państwa. W 1827 r. Gocław liczył 22 domy i 168 mieszkańców, a w 1912 r. - 497 mieszkańców. Gocław został włączony do Warszawy w 1916 r. (wraz z: Grochowem, Saską Kępą i Gocławkiem). W jego obrębie mieszkało wówczas ok. 5500 mieszkańców.


W okresie dwudziestolecia międzywojennego na Gocławiu planowano uruchomienie drugie po Okęciu lotniska międzynarodowego. W tym celu zabezpieczono nawet teren pod budowę Lotniska Gocław. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 r. na terenach Gocławia założono lotnisko sportowe Aeroklubu Warszawskiego, które funkcjonowało tu do poł. lat 70. XX w. W 1977 r. Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” rozpoczęła na jego miejscu budowę największego na Pradze zespołu mieszkaniowego Gocław-Lotnisko. Generalnym projektantem przedsięwzięcia został Tadeusz Mrówczyński.

Gocław położony jest w całości na obszarze Doliny Środkowej Wisły. Jego najniższe punkty znajdują się na południu wzdłuż brzegu Wisły i jedynie sztuczne nasypy osiągają większe wysokości i jest nim np. korona Wału Miedzeszyńskiego. Głównym ciekiem wodnym Gocławia jest Wisła, stanowiąca jego południową granicę na długości 800 m. Na obszarze zalewowym, pomiędzy brzegiem Wisły a wałem przeciwpowodziowym, znajdują się okresowe i stałe zalewy zmieniające swoje kształty po każdym wylewie Wisły.

Granicę południowo-wschodnią wyznacza Kanał Nowa Ulga (2520 m z całkowitej długości kanału wynoszącej 5600 m stanowi odcinek graniczny Gocławia) oraz, przy samej ul. Ostrobramskiej na odcinku długości ok. 40 m, bezimienny kanał wpadający do Kanału Nowa Ulga. Równoleżnikowo przez Gocław przepływa Kanał Goławski, mający 2320 m długości, wypływający z Jeziora Goławskiego, nosi nazwę Kanału Wystawowego (na mapach nazywany jest również Kanałem Kamionkowskim) i na niewielkim odcinku (ok. 50 m) również znajduje się na terenie Gocławia. W środkowej części od Kanału Gocławskiego odchodzi niewielka odnoga, na której utworzony jest sztuczny zbiornik nieposiadający oficjalnej nazwy, a nieformalnie nazywany „Balatonem” lub Jeziorkiem Balatońskim. Jezioro to ma powierzchnię 2,64 ha i łączy się z Kanałem Gocławskim dwoma kanałami łącznikowymi - zachodnim o długości 60 m i wschodnim o długości 55 m.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz