Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


czwartek, 18 marca 2021

Park Skaryszewski

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – zabytkowy park krajobrazowy o powierzchni 58 ha, jest jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni. 

Park znajduje się na Pradze Południe. Jego granice wyznaczają al. Zieleniecka, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowa oraz południowa linia brzegowa Jeziorka Kamionkowskiego.

Pochodzenie nazwy
Powstał jako Park Skaryszewski, zachowując nazwę pastwiska miejskiego, na którego terenie powstał. Nazwa pochodzi od lokowanego w pobliżu, na terenach wsi Kamion, miasta Skaryszew. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, polityka – jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Po wojnie, z powodów politycznych usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980. Potocznie nazywany jest określeniem z gwary warszawskiej – Skaryszakiem bądź także Padereszczakiem.

W 1925 roku założono w parku ogród różany, a dwa lata później wśród róż ustawiono rzeźbę „Tancerka” Stanisława Jackowskiego. Modelką artysty była primabalerina baletu Teatru Wielkiego Halina Szmolcówna.

Rzeźba „Rytm”

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie

Treść napisu po polsku (układ oryginalny):
WIECZNA CHWAŁA
BOHATEROM
ARMII CZERWONEJ
POLEGŁYM W WALKACH
O WYZWOLENIE
STOLICY POLSKI
WARSZAWY
Pomnik poświęcono pamięci 26 żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach przy Rondzie Waszyngtona. Wybudowano go w miejscu grobu żołnierzy. Podczas przebudowy ronda w 1968 roku, ciała zostały przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy Al. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie I. J. Paderewskiego – patrona Parku.

*****
Demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz