Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


wtorek, 10 stycznia 2012

Gucin - część warszawskiej dzielnicy Ursynów

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Gucin to część dzielnicy Ursynów, która położona jest częściowo na wzgórzu służewskim w pobliżu kościoła św. Katarzyny św., częściowo zaś u jego podnóża, pomiędzy ul. Fosa i al. Wilanowską.

Gucin założył w latach 1817-1821 Stanisław Kostka Potocki jako subrezydencję wilanowską. Nazwa pochodzi od wnuka Stanisława Kostki, Augusta Gucia Potockiego. Ta romantyczna rezydencja powstała w oparciu o istniejący już na tym terenie zespół dworski, który składał się z niewielkiego pałacyku, stawu i kilku budynków gospodarczych. Część z nich została przebudowana lub uzupełniona nowymi.

Akwarela autorstwa A.Majewskiego z 1818r. Przedstawia Gucin i sąsiadujący z nim kościół św.Katarzyny. Po prawej widać letnią wille Potockich.

Na wzgórzu, w obrębie kościoła św. Katarzyny powstał ogród spacerowy, natomiast u podnóża wzniesienia malowniczy sad. W latach 1821-1831, a więc po śmierci Stanisława, jego żona Aleksandra Potocka, utworzyła nad stawem gaj. Był to ogród-pomnik poświęcony pamięci Stanisława K. Potockiego i jego brata Ignacego, współtwórcy Konstytucji 3 Maja. W sadzeniu drzew uczestniczyli m.in.: Samuel B. Linde, Julian U. Niemcewicz, Stanisław Staszic i Zygmunt Vogel.

Gucin pozostał własnością rodu Potockich tylko do 1856 r. Potem był dzierżawiony, stopniowo niszczał, dewastowała go również miejscowa ludność. Nie powiodła się próba ratowania obiektu - postawienie domku stróża i nowego ogrodzenia zaprojektowanego przez Franciszka Marię Lanciego.

Największe zniszczenia przypadły jednak na okres II wojny światowej kiedy wycięto wszystkie drzewa na wzgórzu i większość drzew w gaju.

W okresie PRL-u na terenie tym funkcjonowało Przedsiębiorstwo Centrali Rybnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz