Obszar dzisiejszej Ochoty to tereny należące dawniej do wsi Wielka Wola. Ważne dla dzielnicy szlaki komunikacyjne zaczęły powstawać w XVIII wieku, a znacznym wydarzeniem było otwarcie wybudowanej w latach 1844-1848 kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W XIX wieku zaczęła rozwijać się kolonia zwana od dawnej karczmy "Ochotą". Na obszarze między Ochotą a Koszykami wybudowano stację Filtrów, a w rejonie ulicy Nowogrodzkiej Szpital Dzieciątka Jezus. W 1906 roku we wsi rozpoczęto budowę świątyni, a w 1916 roku przyłączono Ochotę do Warszawy.
Ulica Grójecka
OsiedlaW skład dzielnicy wchodzą cztery obszary MSI i także według nich można podzielić dzielnice na cztery różniące się od siebie osiedla:
- Filtry – to praktycznie najstarsze, położone w północno-wschodniej części dzielnicy osiedle, którego zalążkiem są Filtry Lindleya oraz Szpital Dzieciątka Jezus. W skład osiedla wchodzą także zabudowania ulicy Nowogrodzkiej, Oczki, południowej pierzei Alej Jerozolimskich oraz osiedli Kolonia Staszica i Kolonia Lubeckiego.
- Stara Ochota – centralna część dzielnicy skupiona wokół placu Gabriela Narutowicza z pętlą tramwajową, domem akademickim oraz kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Częściowo w skład osiedla wchodzi Kolonia Lubeckiego.
- Rakowiec – znajduje się w południowo-wschodniej części dzielnicy i mieści się na dawnych terenach ogrodniczych, gdzie do 1939 roku wybudowano pierwsze bloki osiedla WSM Rakowiec. Po wojnie osiedle zostało znacznie rozbudowane.
- Szczęśliwice – położone są w południowo-zachodniej części dzielnicy, a ich zabudowa jest najbardziej zróżnicowana. Jest tu zarówno PRL-owskie osiedle Szosa Krakowska, współczesne osiedla oraz wille, jak i starsze domy oraz centra handlowe. Wszystkie zabudowania otaczają Park Szczęśliwicki oraz Fort Szczęśliwicki.
Nazwa dzielnicy Ochota utożsamiana jest z istniejącą od 1835 roku karczmą "Ochota". Znajdowała się ona przy drodze do Krakowa, w rejonie dzisiejszego skrzyżowania z Kaliską.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz