Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


piątek, 26 marca 2021

Dzielnica Warszawy : Ochota

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Ochota dzielnica Warszawy położona na lewym brzegu Wisły.  Ograniczona jest ulicami Chałubińskiego, aleją Niepodległości, Batorego i jej przedłużeniem przez Pole Mokotowskie i ulicą Żwirki i Wigury od wschodu oraz linią kolejową (wraz ze stacjami Żwirki i Wigury, Rakowiec i Zachodnia) od południa, zachodu i północy. Geometryczny środek Ochoty stanowi skrzyżowanie ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ulicy Białobrzeskiej. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy (9448 osób/km²).


Historia
Obszar dzisiejszej Ochoty to tereny należące dawniej do wsi Wielka Wola. Ważne dla dzielnicy szlaki komunikacyjne zaczęły powstawać w XVIII wieku, a znacznym wydarzeniem było otwarcie wybudowanej w latach 1844-1848 kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W XIX wieku zaczęła rozwijać się kolonia zwana od dawnej karczmy "Ochotą". Na obszarze między Ochotą a Koszykami wybudowano stację Filtrów, a w rejonie ulicy Nowogrodzkiej Szpital Dzieciątka Jezus. W 1906 roku we wsi rozpoczęto budowę świątyni, a w 1916 roku przyłączono Ochotę do Warszawy.

Ulica Grójecka
Osiedla
W skład dzielnicy wchodzą cztery obszary MSI i także według nich można podzielić dzielnice na cztery różniące się od siebie osiedla:

  1. Filtry – to praktycznie najstarsze, położone w północno-wschodniej części dzielnicy osiedle, którego zalążkiem są Filtry Lindleya oraz Szpital Dzieciątka Jezus. W skład osiedla wchodzą także zabudowania ulicy Nowogrodzkiej, Oczki, południowej pierzei Alej Jerozolimskich oraz osiedli Kolonia Staszica i Kolonia Lubeckiego.
  2. Stara Ochota – centralna część dzielnicy skupiona wokół placu Gabriela Narutowicza z pętlą tramwajową, domem akademickim oraz kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Częściowo w skład osiedla wchodzi Kolonia Lubeckiego.
  3. Rakowiec – znajduje się w południowo-wschodniej części dzielnicy i mieści się na dawnych terenach ogrodniczych, gdzie do 1939 roku wybudowano pierwsze bloki osiedla WSM Rakowiec. Po wojnie osiedle zostało znacznie rozbudowane.
  4. Szczęśliwice – położone są w południowo-zachodniej części dzielnicy, a ich zabudowa jest najbardziej zróżnicowana. Jest tu zarówno PRL-owskie osiedle Szosa Krakowska, współczesne osiedla oraz wille, jak i starsze domy oraz centra handlowe. Wszystkie zabudowania otaczają Park Szczęśliwicki oraz Fort Szczęśliwicki.


Nazwa dzielnicy Ochota utożsamiana jest z istniejącą od 1835 roku karczmą "Ochota". Znajdowała się ona przy drodze do Krakowa, w rejonie dzisiejszego skrzyżowania z Kaliską.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz