Warszawa : restauracje | bary mleczne | kawiarnie |puby | cukiernie


niedziela, 21 maja 2017

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Share this Post Email This Share to Facebook Share to Twitter Share on Google Plus Share on Tumblr
Sobór św. Aleksandra Newskiego (ros. Александро-Невский собор) – prawosławny sobór katedralny, zbudowany w okresie między 1894 a 1912 rokiem według projektu Leontija Benois. Jego wolno stojąca dzwonnica była w okresie swojego istnienia jedną z najwyższych budowli Warszawy (z wysokością 70 m ustępowała m.in. 75-metrowym wieżom kościoła św. Floriana). Obiekt był zlokalizowany na jednym z ważniejszych placów Warszawy, placu Saskim, i w założeniach rosyjskich władz zaborczych miał stanowić symbol rosyjskiego panowania na ziemiach polskich.

  • Sobór został rozebrany w latach 20., mniej niż 15 lat po ukończeniu budowy. Podzielił los wielu świątyń prawosławnych w Warszawie wybudowanych w okresie rozbiorów i rozebranych po odzyskaniu niepodległości.


Warszawa z lotu ptaka w 1919 roku. Widoczny na zdjęciu jest Plac Saski i Sobór Prawosławny św. Aleksandra Newskiego

Rozbiórka soboru na pl. Saskim

Tak wyglądała rozbiórka Soboru Aleksandra Newskiego w 1926 r. W latach 20. toczono zażarte dyskusje, co zrobić z soborem wzniesionym przez Rosjan i górującym ponad miastem. Architekt Stefan Szyller sporządził koncepcje przebudowy gmachu na wielki kościół garnizonowy. Zwyciężyli zwolennicy rozbiórki i dokonano jej ogromnym kosztem. Na zdjęciu, w głębi pośrodku, widać pałac Bruhla mieszczący wówczas siedzibę telegrafu. Nieco z prawej gęsto zabudowana ulica Wierzbowa, pełna luksusowych sklepów, restauracji i kawiarni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz